Rereading the classics: Sexual identities in Greek mythology and the 21st century American literature: Madeline Miller's The Song of Achilles and Casey Mcquiston's Red, White & Royal Blue
Klasiklerin yeniden Okunması: Yunan Mitolojisinde ve 21. Yüzyıl Amerikan Edebiyatında Cinsel Kimlikler: Madeline Miller'ın The Song of Achilles ve Casey McQuiston'ın Red, White & Royal Blue
  1. Tez No: 966153
  2. Yazar: EDA ATAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ASYA ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Batı kültürünün ve düşüncesinin temel yapı taşlarını Antik Yunanistan'a kadar uzanan izlerde aramak ve bu izlerin, Batı'nın ulaşabildiği son kara parçası olan Amerika'nın kayıtlarında, literatüründe ve düşünsel yapısında kendine nasıl yer bulduğunu incelemek; akademik açıdan hem oldukça ilgi çekici hem de karmaşık bir yapının analizini gerektirir. Antik dünya hakkında bilinen, bilinmeyen ve göz ardı edilmiş olaylar ve detaylar vardır. Tüm bunları akademik bir çerçevede ele almak sosyal bilimlerin neredeyse her alanı için verimli bir alan sunar. Yunan mitolojisinin sembolik ve oldukça karışık yapısı hem savaşçı hem de zeki olan bu toplumun sosyal hayatında her alanında kendisini yoğun bir şekilde hissettirir. Aynı zamanda, kurmuş olduğu düzenli ve edebi değere sahip olan konumu Antik Yunanistan'ı 21. yüzyılda bile incelemeye değer kılar. Günümüzde cinsel kimlikler, özellikle eşcinsel bireylerin kimliği, hâlâ yoğun tartışmalara açıkken, geçmişte bu kimliklere nasıl yaklaşıldığı sorusu, tarihin ve kültürün yeniden okunmasını zorunlu kılar. Batı kültürünün temellerine inildiğinde, bugünkü marjinalleştirmenin aslında farklı ve daha esnek bir geçmişten geldiği; sistematik biçimde uygulanan dışlamaların büyük ölçüde sonradan inşa edildiği görülmektedir. Batı dünyasının“incili”olarak kabul edilen Homeros'un İlyadası, katman katman incelendiğinde tarihin nasıl ters yüz edildiğini de ortaya çıkarır. Mevcut tarihsel kayıtlar, bu kayıtlar üzerine yapılan akademik yorumlar ve yazılan eserler, 21. yüzyılda dahi farklı cinsel kimliklere yönelik ön yargıların yalnızca Hıristiyanlık sonrası döneme ait bir zihniyetin devamı olduğunu ortaya koymaktadır. 19. yüzyıla dek yoğun bir şekilde bastırılan ve ötekileştirilen cinsel kimlikler, ancak bilimsel, psikolojik ve sanatsal alanda verilen yoğun mücadelelerin ardından, antik dönemden itibaren ilk kez kendine bir ifade alanı bulabilmiştir. Bunun temeli, öncelikle Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Stonewall İsyanları gibi mücadeleler ve daha sonradan da Amerikan edebiyatının önemli yazarları sayesinde atılabilmiştir. Sistematik olarak unutturulmaya çalışılan Batı tarihinin izlerinin 21. yüzyılda yeniden okunmasına ve yeniden yorumlanmasına öncülük eden yazarlar arasında Achilles'in Şarkısı'nın yazarı Madeline Miller ve Red, White &Royal Blue'nun yazarı VII Casey McQuiston gösterilebilir. Bununla birlikte, bireylerin cinsel kimliklerinin tarih boyunca nasıl çeşitli terimlerin ve kavramların altında kültürel, sosyolojik ve tarihsel olarak marjinalleştirildiğini açıklamak için Eve Sedgwick'in Epistemology of the Closet ve Between Men: English Literature and Male Homosocial Desire adlı eserleri; bu dışlamanın bireysel ve psikolojik boyutlarını anlamak için ise Carl G. Jung'un Kolektif Bilinçdışı ve Arketipler kuramı büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın esas amacı, marjinalleştirilmiş cinsel kimliklerin hem antik hem de modern bakış açılarıyla yüzyıllar boyunca maruz kaldığı sansür ve heteronormatif baskıyı; kuir teori ve arketipsel yaklaşımlar üzerinden ele almak ve bu sürecin 21. yüzyıl Amerikan edebiyatına nasıl yansıdığını incelemektir.
Özet (Çeviri)
Searching for the fundamental building blocks of Western culture and thought in traces dating back to Ancient Greece and examining how these traces found their place in the records, literature and intellectual structure of America, the last landmass that the West could reach, requires the analysis of a structure that is both quite interesting and complex from an academic perspective. There are events and details about the ancient world that are known, unknown and ignored. Addressing all of these within an academic framework offers a fertile area for almost every field of social sciences. The symbolic and quite complex structure of Greek mythology makes itself felt intensely in every area of the social life of this society, which was both warrior and intelligent. At the same time, the orderly and literary value it established makes Ancient Greece worth examining even in the 21st century. While sexual identities, especially homosexual individuals identity, are still open to intense debate today, the question of how these identities were approached in the past necessitates a re-reading of history and culture. When it is delved into the foundations of Western culture, it is seen that today's marginalization actually comes from a different and more flexible past; that systematically implemented exclusions were largely constructed later. Homer's Iliad, which is considered the“bible”of the Western world, reveals how history is turned upside down when examined layer by layer. Existing historical records, academic interpretations and works written on these records reveal that even in the 21st century, prejudices against different sexual identities are merely the continuation of a postChristian mentality. Sexual identities, which were intensely suppressed and marginalized until the 19th century, have only been able to find a space for expression for the first time since ancient times after intense struggles in the scientific, psychological and artistic fields. The foundation for this was laid primarily through struggles such as the Stonewall Riots in the United States and later by important writers of American literature. Among the writers who pioneered the re-reading and re-interpretation of the traces of Western history that were systematically tried to be forgotten in the 21st century are Madeline Miller, the author of The Song of Achilles, and Casey McQuiston, the IX author of Red, White & Royal Blue. Also, Eve Sedgwick's Epistemology of the Closet and Between Men: English Literature and Male Homosocial Desire are of great importance in explaining how individuals' sexual identities have been culturally, sociologically and historically marginalized under various terms and concepts throughout history; and Carl G. Jung's theory of the Collective Unconscious and Archetypes are of great importance in understanding the individual and psychological dimensions of this exclusion. The main purpose of this study is to address the censorship and heteronormative oppression that marginalized sexual identities have been subjected to for centuries from both ancient and modern perspectives through queer theory and archetypal approaches, and to examine how this process is reflected in 21st century American literature.