Özofagus ile özofagogastrik bileşke adenokarsinomlarında IL-33 ekspresyonun karsinogenezdeki rolü ve prognostik belirteçler ile ilişkisi
The role of IL-33 expression in the carcinogenesis of esophageal and esophagogastric junction adenocarcinomas and its association with prognostic factors
- Tez No: 966161
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Patoloji, Gastroenterology, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmamızda, özofagus ve özofagogastrik bileşke adenokarsinomlarında (ÖAK/ÖGBAK) interlökin-33 (IL-33) ekspresyonunun karsinogenezdeki rolü ve prognostik belirteçlerle ilişkisi araştırılmıştır. Özofagusun normal dokusundan başlayarak reflü özofajit (RÖ), Barrett özofagus (BÖ) ve adenokarsinom evrelerine uzanan süreçte IL-33'ün endotel, epitel ve tümör hücrelerindeki ekspresyon paternleri immünohistokimyasal olarak karşılaştırmalı biçimde incelenmiştir. Çalışmaya 58'er adet adenokarsinom, BÖ ve RÖ olgusu ile 58 kontrol olgusu dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study investigated the role of interleukin-33 (IL-33) expression in carcinogenesis and its relationship with prognostic markers in esophageal and esophagogastric junction adenocarcinomas (EAC/EGJAC). We comparatively examined the expression patterns of IL-33 in endothelial, epithelial, and tumor cells using immunohistochemistry, tracing its presence from normal esophageal tissue through reflux esophagitis (RE), Barrett's esophagus (BE), and adenocarcinoma stages. The study included 58 cases each of adenocarcinoma, BE, and RE, along with 58 control cases. A remarkable finding was the presence of IL-33 expression specifically in the adjacent normal glandular epithelium of adenocarcinomas.