Kadın sağlığı ve damga: İzmir'de HPV pozitif kadınlar üzerine nitel bir araştırma
Women's health and stigma: A qualitative study on HPV positive women in Izmir
- Tez No: 966162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜLÜFER KÖRÜKMEZ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olan HPV'nin (Human Papilloma Virüs) toplumda tüm cinsiyetler için siğil ve kanser tehlikesi barındırsa da çoğunlukla rahim ağzı kanseri riski ile kadınlarla ilişkilendirildiği görülmektedir. Bu duruma yakından bakıldığında ise virüsün en çok cinsel yolla bulaşması sebebiyle sonuçlarının sorumluluğunun genellikle kadınlara atfedildiği görülmektedir. Bu ilişkilendirilmenin ise kadınlarda HPV'ye dair süreçlerin ve tanıların tıbbın medikalizasyonu ile eril bir mercek yoluyla HPV'nin feminizasyonuna sebep olduğu görülmektedir. HPV'nin feminizasyonu, toplumda herkesi kapsayan, koruyan eşitlikçi ve bilgilendirici sağlık politikalarının oluşmasını engelleyerek özellikle kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği açısından dezavantajlı konumda kalmalarına ve pek çok şekilde damgalanma süreçlerine maruz bırakılmalarına neden olmaktadır. Kadınların damgalanma süreçleri, toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle derinleşmekte, böylelikle HPV taşıyıcısı olan kadınların, ataerkil ideal kadın mitinin dışında kalan ve sorumsuzlukları yüzünden HPV'den kaynaklanan hastalar oldukları imajı ile şekillenmektedir. Bu süreç cinsel sağlığa dair erkeklerin de kadınlar kadar sorumluluğu olduğu ve HPV'nin günümüzde aslında herkesi ilgilendiren genel bir halk sağlığı sorunu olduğu gerçeğini perdelemektedir. Bu durum sonucunda kadınlar, toplumda damgalanma ve sosyal dışlanmaya maruz kalma ihtimallerinden dolayı HPV pozitif olduklarını çevrelerinden gizleyebilmekte, sağlık hizmetlerinden mahrum kalabilmektedirler. Bu çalışma, İzmir'de yaşayan 18 HPV Pozitif kadınlar ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA Pro 2024 programıyla kodlanmış tematik analiz yöntem ile değerlendirilip kategorilendirilmiştir. Bu tez, damgalama kuramı çerçevesinde HPV'nin kadınlar üzerindeki yansımalarını toplumsal cinsiyet perspektifiyle ele alarak, kadınların deneyimlerini ve bu deneyimlerin ataerkil sağlık söylemleriyle nasıl yeniden çerçevelendiğini nitel veri yardımı ile vurgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Human Papillomavirus (HPV) is a significant public health issue today, affecting all genders and posing risks such as warts and cancer; however, it is most commonly linked to women, due to the risk of cervical cancer. "A closer examination shows that as the virus is primarily transmitted through sexual contact, the responsibility for its consequences is is often attributed to women. This association leads to the feminization of HPV, as the processes and diagnoses related to HPV in women are shaped by the medicalization of medicine through a masculine lens. The feminization of HPV prevents the development of inclusive, protective, and informative public health policies, putting women at a disadvantage in terms of gender equality and to be exposed to stigmatization processes in many ways. This stigmatization of women with HPV is often exacerbated by societal gender roles, and as a result, HPV-positive women are frequently perceived as deviating from the myth of the patriarchal ideal of womanhood, with an image of being irresponsible for contracting the virüs. This perspective obscures the fact that both men and women share responsibility for sexual health, and that HPV is, in fact, a public health issue that concerns everyone. As a result of this situation, women may hide the fact that they are HPV positive from their environment and may be deprived of health services due to the possibility of being stigmatized and socially excluded. This study is based on semi-structured in-depth interviews conducted with 18 HPV-positive women residing in İzmir. The data obtained from these interviews were coded and categorized using thematic analysis with the support of MAXQDA Pro 2024 software. Within the framework of stigma theory, this thesis aims to examine the reflections of HPV on women from a gender perspective and to highlight, through qualitative data, how women's experiences are reframed within patriarchal health discourses.