PET NEMA fantomu ve SPECT tomografik fantomu ile çekilen PET/BT görüntülerinin kalite kontrol amaçlı karşılaştırılması
Comparison of PET/CT images acquired with PET NEMA phantom and SPECT tomographic phantom for quality control purposes
  1. Tez No: 966207
  2. Yazar: RIDVAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, PET/CT sisteminde kalite kontrol amaçlı NEMA IEC Body fantomu ve Jaszczak fantomu kullanılarak performans testleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kontrast geri kazanımı, arka plan değişkenliği, homojenite, gürültü ve soğuk küre kontrastı gibi görüntü kalite parametreleri değerlendirilmiştir. NEMA IEC Body fantomu, farklı çaplara sahip sıcak küreler (10, 13, 17, 22, 28 ve 37 mm) üzerinden kontrast geri kazanımını ölçmek için kullanılmıştır. Ayrıca NEMA NU-2 standartlarına uygun olarak arka plan bölgelerine yerleştirilen çok sayıda ROI ile arka plan değişkenliği hesaplanmıştır. Bu yöntem, PET/CT görüntü kalitesi için standart, tekrarlanabilir ve literatürle uyumlu nicel veriler sağlamıştır. Jaszczak fantomu ise PET/CT kalite kontrolünde olası kullanımı incelemek amacıyla test edilmiştir. Homojenite, gürültü ve soğuk küre kontrastı parametreleri değerlendirilmiştir. Ancak elde edilen sonuçlar, Jaszczak fantomunun PET/CT için güvenilir veya tekrarlanabilir ölçümler sunmadığını göstermiştir. SPECT görüntülemede yaygın şekilde kullanılan bu fantom, PET sistemlerinin yüksek duyarlılık ve nicel doğruluk gereksinimlerini karşılayacak tasarım özelliklerine sahip değildir. Bu nedenle kontrast ve gürültü performansının değerlendirilmesinde sınırlı kalmıştır. Tüm ölçümler klinik PET/CT protokollerine uygun şekilde yapılmış, elde edilen bulgular literatür ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Sonuçlar, PET/CT kalite kontrolünde güvenilir standartların yalnızca NEMA IEC Body fantomu ile sağlanabileceğini, Jaszczak fantomunun ise bu amaç için uygun olmadığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, PET/CT kalite güvencesinde NEMA tabanlı fantomların gerekliliğini vurgularken, SPECT odaklı fantomların PET görüntülemede sınırlı kaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, performance tests were conducted on a PET/CT system using the NEMA IEC Body phantom and the Jaszczak phantom to investigate their applicability for quality control. Image quality parameters such as contrast recovery, background variability, homogeneity, noise, and cold sphere contrast were evaluated. With the NEMA IEC Body phantom, contrast recovery was measured using hot spheres of different diameters (10, 13, 17, 22, 28, and 37 mm), and background variability was calculated through multiple ROI measurements according to NEMA NU-2 standards. This phantom provided reproducible and standardized quantitative results, making it suitable for PET/CT image quality assessment. The Jaszczak phantom was tested in order to examine its potential for PET/CT quality control. Homogeneity, noise, and cold sphere contrast were analyzed. However, the results demonstrated that the Jaszczak phantom, while widely used in SPECT imaging, does not offer reliable or reproducible measurements for PET/CT. In particular, its design is not optimized for the high sensitivity and quantitative accuracy required in PET, leading to limitations in evaluating contrast and noise performance. All acquisitions were carried out under clinical PET/CT protocols, and the findings were compared with relevant literature. The results confirmed that the NEMA IEC Body phantom is the appropriate standard for PET/CT quality control, while the Jaszczak phantom is unsuitable for this purpose. This study emphasizes the necessity of using NEMA-based phantoms for PET/CT quality assurance and demonstrates the limitations of applying SPECT-oriented phantoms such as the Jaszczak in PET imaging.