Soğuk savaş sonrası dönemde (1990-2010) Türkiye'nin Afrika politikası ve yumuşak güç
Post-cold war era (1990 - 2010) Turkey's Africa policy and soft power
  1. Tez No: 325040
  2. Yazar: BÜLENT ERDİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAD TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yumuşak güç, özellikle son yüzyılda Dünya siyasetini etkileyen önemli bir öğe olmuştur. Başta ABD ve Çin olmak üzere Dünya'nın süper güçleri tarafından sıkça kullanılan yumuşak gücün, bu doğrultuda Türkiye tarafından da kullanımı ele alınmıştır.Sömürgecilik sonrası daha çok önem kazanmaya başlayan Afrika kıtası da, Soğuk Savaşın sona ermesiyle dünya siyasetinde önem kazanmaya başlamıştır. Sahip olduğu yeraltı kaynakları ve potansiyeli sebebiyle, Afrika, büyük güçlerin mücadele alanı olmaya başlamıştır. Türkiye de yumuşak gücünü kullanarak, SAGA ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmeye çalışmaktadır. Bu tezde, özellikle 1990 ? 2010 yılları arasında kaydedilen ilerlemenin, önceki dönemlere göre daha önemli olduğu vurgulanmış; Afrika ile ilişkilerinin geniş bir boyutta geliştirilmesi gerektiği savunulmuştur.Anahtar Sözcükler1. Yumuşak Güç2. Afrika3. Türk Dış Politikası4. Amerika Birleşik Devletleri5. Çin Halk Cumhuriyeti
Özet (Çeviri)
Soft power, especially in the last century, the world has been an important element in influencing policy. By the world's super powers, including the United States and China, soft power is commonly used, the use by Turkey in this respect are discussed.Post-colonial Africa has started to gain more importance, it started to gain importance in world politics after the end of the Cold War. Due to its underground resources and potential, Africa, the great powers has become a site of struggle. Using the soft power of Turkey, SAGA countries are working to develop relationships. In this thesis, especially in 1990 ? 2010 between the years of progress, compared to previous periods is more important than it was emphasized in a wide range of sizes are needed to develop relations with Africa advocated.Key Words1. Soft Power2. Africa3. Turkish Foreign Policy4. United States of America5. Peoples Republic of China