Bilişsel fonksiyonları etkileyen nörogelişimsel bozukluklarda motor becerilerin ve işlevsellik, yetiyitimi ve sağlığın uluslararası sınıflandırılması(ICF)'na göre katılım düzeylerinin incelenmesi
Examination of motor skills in neurodevelopmental disorders affecting cognitive functions and participation levels according to the international classification of functioning, disability and health (ICF)
  1. Tez No: 966220
  2. Yazar: SEVGİ TESLİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Nörogelişimsel Bozukluğa(NGB) sahip çocuklarda motor becerilerini ve işlevsellik, yetiyitimi ve sağlığın uluslararası sınıflandırılması(ICF)'na göre katılım düzeylerini incelemektir. Materyal ve Yöntem: Çalışmaya 10-18 yaşları arasında 35 NGB'li çocuk ve 35 tipik gelişim gösteren çocuk dahil edildi. Motor beceriler Pediatrik Denge Skalası, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi, Zamanlı Kalk Yürü Testi, 6 Dakika Yürüme Testi, Otur Uzan Testi ve Durarak Uzun Atlama Testi ile değerlendirildi. Fiziksel aktiviteyi değerlendirmek için Fiziksel Aktivite Anketi, Early Activity Scale for Endurance ve Activlim; katılımı değerlendirmek için Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği; ICF'e göre katılım çevre ilişkisini incelemek içinse Ebeveynlik Stres Ölçeği kullanıldı. Bulgular: Değerlendirmeler sonucunda NGB'li çocukların motor beceri, fiziksel aktivite ve katılım düzeyleri tipik gelişim gösteren yaşıtlarından daha zayıf bulundu (p0.005). Sonuç: Çalışmamız NGB'li çocuklarda motor beceri ve fiziksel aktivitenin katılımı önemli ölçüde etkilediğini gösterdi. Bu nedenle NGB'li çocukların rehabilitasyon sürecinde fizyoterapi önem taşımaktadır. Bu konuda farkındalığın artması ve fizyoterapistin bu süreçte etkin rol alması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to examine motor skills and participation levels according to the International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF) in children with Neurodevelopmental Disorder (NDD). Material and Method: The study included 35 children with NDD and 35 typically developing children aged 10-18 years. Motor skills were evaluated with Pediatric Balance Scale, Standing on One Leg, Timed Up and Go Test, 6-Minute Walk Test, Sit and Reach Test and Standing Long Jump Test. Physical Activity Questionnaire, Early Activity Scale for Endurance and Activlim were used to assess physical activity; Quality of Life Scale for Children was used to assess participation; and Parental Stress İndex was used to examine the relationship between participation and environment according to ICF. Result: As a result of the evaluations, motor skills, physical activity and participation levels of children with NDD were found to be weaker than their typically developing peers (p0.005). Conclusion: Our study showed that motor skills and physical activity significantly affected participation in children with NDD. Therefore, physiotherapy is important in the rehabilitation process of children with NDD. Awareness of this issue should be increased and physiotherapists should take an active role in this process.