Microfluidics fabrication of magnetic microgels for bioseparation
Biyo-ayırım için manyetik mikrojellerinmikrofluidik üretimi
  1. Tez No: 966227
  2. Yazar: HURİYE ŞEYMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AMITAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, biyo-ayırmada kullanılmak üzere tasarlanmış manyetik polimerik mikrojellerin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Bunları üretimi için mikron boyutlarında kanalların tasarlanıp üretildiği mikroakışkan teknolojisini içermektedir. Bu manyetik mikrojellerin dikkat çekici bir yönü, biyo-ayırma için uygulanabilir hale gelmelerini sağlayan kimyasal içerikleridir. Üretim sürecinde mikroakışkan teknolojisinin kullanılması, boyut ve şekil üzerinde hassas kontrol sağlar. İlk bölümde, mikroakışkan üretimiyle boyutu mikron seviyelerine daha da indirgemek için jeller oluşturmak üzere polimer kaplı manyetik demir oksit nanopartiküllerini jelatin içine kimyasal olarak kapsüllemeyi amaçladık. Ancak, bu çapraz bağlama sentezi için optimum koşullar hala araştırılmaktadır. İkinci bölümde, manyetik demir oksit nanopartiküllerini PEGDA ve PEGMEMA'dan oluşan polimerik çapraz bağlı ağ sistemi içine fiziksel olarak kapsüllemeyi amaçladık. Ayrıca, daha fazla işlevsellik için PDS konjuge PEGMA polimeri ekledik. Daha sonra, mikrojellerin yüzey alanını artırmak için gözenekler de ekledik. Protein yakalama ve bırakma çalışmaları için akış odaklı mikroakışkan kanalları tarafından üretilen monodispers manyetik mikrojelleri gösterdik.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on developing magnetic polymeric microgels designed to serve in bio-separation. The fabrication involves microfluidics technology, where unique micron-sized channels are designed and manufactured. One notable aspect of these magnetic microgels is their chemical content, allowing them for further functionalization to be applicable for bio-separation. Using microfluidics technology in the fabrication process ensures precise control over size and shape. In the first chapter, we aimed to chemically encapsulate polymer-coated magnetic iron oxide nanoparticles within gelatin to make gels for further minimizing the size to micron levels with microfluidics fabrication. However, the optimal conditions for this cross-linking synthesis are still under investigation. In the second chapter, we aimed to physically encapsulate magnetic iron oxide nanoparticles within a polymeric cross-linked network system of PEGDA (polyethylene glycol diacrylate) and PEGMEMA (polyethylene glycol methyl methacrylate). We also added pridyl disulfide conjugated PEGMA (polyethylene glycol methacrylate) polymer for further functionalization. Afterwards, we also introduced pores to increase the surface area of the microgels. We demonstrated monodispersed magnetic microgels produced by flow-focusing microfluidics channels for protein or other biomarker separation studies.