Kanser hastalarına bakım veren bireylerin spiritüel iyi oluş düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of spiritual well-being levels of individuals caring for cancer patients
  1. Tez No: 966230
  2. Yazar: GAYE İLAF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL SERÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kanser tanısı alan hastalara bakım veren bireylerin spiritüel iyi oluş düzeylerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırmanın verileri, bir üniversite hastanesinin Erişkin Onkoloji Polikliniği ve Kliniğinde kanser tanısı ile takipli hastalara bakım veren bireylerle Ocak-Aralık 2024 tarihleri arasında toplandı. Çalışma öncesi gerekli izinler alındı. Araştırmanın evrenini üniversite hastanesinin Erişkin Onkoloji Polikliniği ve Kliniğinde kanser tanısı ile takipli tüm hastalar, örneklemini ise yapılan güç analizi sonucunda 150 bakım veren birey oluşturdu. Çalışmanın verileri literatür doğrultusunda hazırlanan Soru Formu ve Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplandı. Spiritüel İyi Oluş Ölçeğinden alınan toplam puan 29-145 arasında değişmekte olup, puan arttıkça bireylerin spiritüel iyi oluş düzeyi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to evaluate the level of spiritual well-being among individuals providing care to patients diagnosed with cancer. The data were collected between January and December 2024 from caregivers of patients receiving follow-up treatment at the Adult Oncology Outpatient Clinic and Ward of a university hospital. Necessary permissions were obtained prior to the study. The population of the research consisted of all patients diagnosed with cancer and followed up in the specified units, while the sample included 150 caregivers determined through power analysis. Data were gathered via face-to-face interviews using a Questionnaire Form developed based on the literature and the Spiritual Well-Being Scale. The total score of the Spiritual Well-Being Scale ranges between 29 and 145, with higher scores indicating a higher level of spiritual well-being. In this study, the mean total score of the caregivers on the Spiritual Well-Being Scale was found to be 126.66±10.37.