Yetişkinlerde (18-45 yaş) flört şiddeti ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkide stresle başa çıkma tarzlarının aracılık rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of stress coping styles in the relationship between dating violence and childhood trauma in adults (18-45 years)
- Tez No: 966246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Flört şiddeti bireyleri hem fiziksel hem de psikolojik sağlıkları açısından olumsuz etkilemektedir. Şiddetin en yaygın biçimlerinden olan flört şiddetinin birey üzerinde olduğu kadar toplum üzerinde de yıkıcı etkileri bulunmaktadır. Bu çalışma 18-45 yaş arasındaki genç yetişkinlerde flört şiddeti ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkide stresle başa çıkma tarzlarının aracılık rolünü incelemektedir. Etik izin ve araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan aydınlatılmış onam formu, demografik bilgi formu, flört şiddeti tutum ölçeği, çocukluk çağı travmalar ölçeği, stresle başa çıkma tarzları ölçeğinin kullanımı için gerekli izinler alındıktan sonra, 18-45 yaş arasındaki 360 gönüllü katılımcı araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler Anova testi kullanılarak varyans analizine tabi tutulmuştur. Parametrik testlerde varyanslar homojen dağılmadığında Welch testi sonuçları baz alınmıştır. Anova testi sonucunda anlamlı bulunan grupların çoklu karşılaştırmalarında varyans homojenliğine göre Tukey veya Tamhane testi uygulanmıştır. Flört şiddeti ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkide stresle başa çıkma tarzlarının aracılık rolü Hayes' in model 4 sonuçlarını baz alınarak değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre; Flört şiddeti ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkide stresle başa çıkma tarzlarının aracılık rolü tespit edilmiş; sosyal desteğe başvurmanın aracı etkisi anlamlı (β=-0.74, %95 GA [-0.88/-0.61]), kendine güvenli yaklaşımın aracı etkisi anlamlı (β=-0.67, %95 GA [-0.82/-0.51]), iyimser yaklaşımın aracı etkisi anlamlı (β=-0.76, %95 GA [-0.91/-0.61]), çaresiz yaklaşımın aracı etkisi anlamlı (β=-0.69, %95 GA [-0.83/-0.56]), boyun eğici yaklaşımın aracı etkisi anlamlı (β=-0.68, %95 GA [-0.82/-0.54]) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Dating violence negatively affects individuals in terms of both their physical and psychological health. Dating violence, one of the most common forms of violence, has devastating effects on society as well as on the individual. This study examines the mediating role of coping styles in the relationship between dating violence and childhood trauma among young adults aged 18–45. After obtaining ethical permission and the necessary permissions for the use of the informed consent form, demographic information form, dating violence attitude scale, childhood trauma scale, and stress coping styles scale used as data collection tools in the study, 360 volunteer participants between the ages of 18-45 were included in the study. The data obtained from the research were subjected to variance analysis using the Anova test. In parametric tests, when variances are not homogeneously distributed, Welch test results are taken as basis. In multiple comparisons of groups found to be significant as a result of the Anova test, Tukey or Tamhane tests were applied according to variance homogeneity. The mediating role of stress coping styles in the relationship between dating violence and childhood traumas was evaluated based on Hayes' model 4 results. According to the results; The mediating role of coping with stress styles in the relationship between dating violence and childhood traumas was determined; the mediating effect of seeking social support was significant (β=-0.74, 95% CI [-0.88/-0.61]), the mediating effect of self-confident approach was significant (β=-0.69, 95% CI [-0.82/-0.51]), ix the mediating effect of optimistic approach was significant (β=-0.76, 95% CI [-0.91/-0.61]), the mediating effect of helpless approach was significant (β=-0.69, 95% CI [-0.83/-0.56]), and the mediating effect of submissive approach was significant (β=-0.68, 95% CI [-0.82/-0.54]).