Beden eğitimi öğretmeni adaylarının öğrenmeye ilişkin tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of physical education teacher candidates' attitudes towards learning in terms of different variables
- Tez No: 966245
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, beden eğitimi öğretmeni adaylarının öğrenmeye ilişkin tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Gaziantep Üniversitesi spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan beden eğitimi öğretmeni adayları, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 192 (105 erkek, 87 kadın) öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kara (2010) tarafından geliştirilen“Öğrenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 programından yararlanılmıştır. Verilerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmış, veri setlerinin normallik sınamaları yapılmıştır. Skewness-Kurtosis değerleri -1.5 ile 1.5 arasında olduğu için veri setlerinin normal dağılım gösterdiği varsayılarak parametrik testler uygulanmıştır. İkili gruplar için İndependent Sample t testi, çoklu gruplar için One Way ANOVA analizi kullanılmıştır. Verilerin anlamlılığı 0.05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; beden eğitimi öğretmeni adaylarının öğrenmeye ilişkin tutumlarında cinsiyet açısından farklılık görülmemiştir. Öğrenim görülen sınıf değişkeni açısından ölçeğin açıklık alt boyutunda anlamlı farklılık olduğu ve 4. sınıfta öğrenim görenlerin öğrenmeye ilişkin tutumlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bunun yanında beden eğitimi öğretmeni adaylarının mezun olunan lise türü değişkeni açısında öğrenmeye ilişkin tutumlarında anlamlı farklılık olduğu ve ölçeğin alt boyutlarının tamamında spor lisesi mezunlarının düşük puan elde ettikleri görülmüştür. Anne eğitim düzeyi açısından beden eğitimi öğretmeni adaylarının öğrenmeye ilişkin tutumlarında anlamlı farklılık olduğu anne eğitim düzeyi lisans olanların daha düşük puana sahip oldukları görülürken, baba eğitim düzeyi değişkeni açısından ise eğitim düzeyi ilkokul ve lisans olanlar arasında farklılaşma olduğu tespit edilmiştir. Beden eğitimi öğretmeni adaylarının öğrenmeye ilişkin tutumlarında öğrenim gördükleri bölümü isteyerek okuyup okumadıkları ve öğrenim gördükleri bölümden memnuniyet düzeyleri açısından herhangi bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study conducted to examine the attitudes of prospective physical education teachers towards learning in terms of different variables. The population of the study consists of physical education teacher candidates studying at Gaziantep University Faculty of Sport Sciences in the 2024-2025 academic year, and the sample group consists of 192 (105 male, 87 female) teacher candidates selected on the basis of volunteerism. In the study, the“Attitude Towards Learning Scale”developed by Kara (2010) was used as a data collection tool. SPSS 24.0 program was used to analyze the data. The arithmetic averages and standard deviations of the data were calculated and normality tests of the data sets were performed. Since the Skewness-Kurtosis values were between -1.5 and 1.5, parametric tests were applied assuming that the data sets were normally distributed. Independent Sample t test was used for paired groups and One Way ANOVA analysis was used for multiple groups. The significance of the data was evaluated at 0.05 level. As a result, there was no difference in the attitudes of prospective physical education teachers towards learning in terms of gender. It was seen that there was a significant difference in the openness sub-dimension of the scale in terms of the class of study and that the attitudes towards learning of those studying in the 4th grade were higher. In addition, it was seen that there was a significant difference in the attitudes of prospective physical education teachers towards learning in terms of the type of high school graduated from and that sports high school graduates had lower scores in all sub-dimensions of the scale. There was a significant difference in the attitudes of prospective physical education teachers towards learning in terms of mother's education level, and it was seen that those whose mother's education level was undergraduate had lower scores, while there was a difference between those whose education level was primary school and undergraduate in terms of father's education level. It was concluded that there was no difference in the attitudes of prospective physical education teachers towards learning in terms of whether they willingly read the department they studied and their satisfaction level with the department they studied.