Comprehensive study of simplified models for thermal sizeeffects induced by localized heating in crystalline solids
Kristal yapılarda ısınma ile tetiklenen termal boyut etkileri için basitleştirilmiş modellerin kapsamlı çalışması
- Tez No: 966296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NAZLI DÖNMEZER AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yüksek performanslı nano ve mikroskala cihazlar, gelişmiş elektronik ve optik uygulamalarda giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu cihazların artan performansı, özellikle yerel ısıtma kaynaklı termal boyut etkileri nedeniyle, hassas termal karakterizasyonu kritik hâle getirmektedir. Isıtılan bölgelerin boyutları fononların ortalama serbest yoluna yaklaştığında, klasik difüzyonel ısı iletimi yetersiz kalmakta ve fonon tabanlı modellere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, yerel ısıtma sonucu oluşan termal boyut etkilerini analiz etmek amacıyla, Fonon Boltzmann Taşıma Denklemi'nin (BTE) çözümüne dayalı Sonlu Hacim Ayrık Yönler Yöntemi (FVDOM) ile Kinetik Kolektif Model'i (KCM) temel almaktadır. FVDOM ve KCM kullanılarak, Monte Carlo yönteminin rastlantısallığından ve aşırı sadeleştirilmiş varsayımlarından kaçınılmış; daha deterministik ve hassas çözümler elde edilmiştir. Ab-initio hesaplamalarla fonon özellikleri yüksek doğrulukla belirlenmiş, termal analizlerin doğruluğunu artırmıştır. KCM ve gri FVDOM, mikroskala ısı taşınımının modellenmesindeki elde ettikleri ve fonon özelliklerinin elde edilmesine uygunlukları açısından karşılaştırılmıştır. FVDOM, ağ bağımlılığı daha düşük olduğu için, termal yayılma direncine yönelik yarı-ampirik bir korelasyon geliştirilmesinde tercih edilmiştir. Ayrıca, AlGaN/GaN HEMT cihazında yerel ısıtma etkileri, gerçek ısı üretim profilleri ile modellenmiştir. Son olarak, sıcaklığa bağlı fonon özelliklerinin KCM'ye entegre edilmesiyle modelleme doğruluğu artırılmıştır. Elde edilen bulgular, yayınımsal olmayan ısı taşınımı ve sıcaklığa bağlı malzeme özelliklerinin, yeni nesil mikroskala cihazların güvenilir termal tasarımı için temel olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
High-performance nano- and microscale devices are increasingly used in advanced electronic and optical applications. The importance of accurate thermal characterization increases as their performance improves, mainly due to localized heating-induced size effects. These effects occur when the dimensions of the heated region approach the phonon mean free path, causing deviations from classical diffusive heat transport. Traditional Fourier-based models cannot adequately explain the thermal behavior under these conditions, necessitating phonon-based models, such as the solution of the phonon Boltzmann transport equation (BTE). In this thesis, we address the computational challenges of modeling thermal transport under localized heating using full Boltzmann Transport Equation (BTE), which is computationally intensive. A mesoscopic approach, such as that of Finite Volume Discrete Ordinates Method (FVDOM) and Kinetic Collective Model (KCM), is employed to evaluate their accuracy among other available methods like Monte Carlo (MC) and Lattice Boltzmann (LBM). Incorporating phonon properties from ab initio simulations further improves the accuracy of thermal predictions. KCM and gray FVDOM are compared for their capability to capture size-dependent heat transport and suitability for microscale applications. In addition, FVDOM is used to develop a semi-empirical correlation for the thermal spreading resistance, taking advantage of its numerical stability over mesh-sensitive models. Using a realistic heat generation profile in an AlGaN/GaN HEMT, we demonstrated the significance of non-diffusive transport and temperature-dependent material properties. It is evident from these findings that efficient mesoscopic models with physically accurate input are required for thermal design of advanced electronic devices.