Ovariektominin neden olduğu anksiyete ve depresif benzeri davranışlar üzerine alfa lipoik asitin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of alpha lipoic acid on anxiety and depressive-like behavior caused by ovariectomy
  1. Tez No: 966316
  2. Yazar: FİKRİYE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Menopozla birlikte östrojen düzeylerindeki azalma, beyinde inflamasyon ve oksidatif stres artışına yol açarak anksiyete ve depresyon benzeri davranışlara zemin hazırlamaktadır. Bu çalışmada; antioksidan ve antienflamatuvar etkileriyle bilinen alfa lipoik asidin (ALA), ovariektominin (OVX) neden olduğu davranışsal ve biyokimyasal değişiklikler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Otuz iki adet 16 haftalık dişi Wistar albino sıçan kullanılmış ve her biri 8 sıçandan oluşan dört gruba (sham, OVX, OVX+50 mg ALA ve OVX+100 mg ALA) ayrılmıştır. Cerrahi operasyondan 6 hafta sonra, ALA tedavisi 14 gün süreyle intraperitoneal olarak uygulanmıştır. Sham ve OVX gruplarına intraperinoeal serum fizyolojik enjekte edilmiştir. Düzenli olarak haftalık vücut ağırlıkları ölçülmüştür. Anksiyete ve depresyon benzeri davranışlar yükseltilmiş artı labirent (EPM), açık alan testi (OFT), zorunlu yüzme testi (FST) ve yenilikle baskılanmış beslenme testi (NSFT) ile değerlendirilmiştir. Beyin dokusunda MDA ve GSH düzeyleri biyokimyasal yöntemlerle ölçülmüştür. PFC ve hipokampüs dokularında Sirt-1, Nrf-2 ve HO-1 düzeyleri ile plazma leptin, adiponektin düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak tayin edilmiştir. OVX sıçanlarında davranış testleri sonucunda anksiyete ve depresif davranışlarda anlamlı artış gözlenmiştir. Vücut ağırlığında ikinci haftadan itibaren anlamlı artış görülmüş olup, uterus ve kahverengi yağ dokusunda azalma saptanmıştır. Uterus ağırlığının; kahverengi yağ doku ile pozitif, vücut ağırlığı ile negatif korelasyon gösterdiği belirlenmiştir. OVX plazma leptin düzeylerinin artmasına, adiponektin düzeylerinin azalmasına neden olmuştur. ALA tedavisi adiponektin düzeyindeki değişikliklerin ve vücut ağırlığındaki artışın önlenmesinde etkili olmuştur. Bunun yanı sıra, OVX uygulanan sıçanların beyin dokusunda azalan GSH düzeylerini belirgin bir şekilde arttırmıştır. ALA, PFC ve hipokampüste Sirt-1 ve HO-1 düzeylerindeki OVX kaynaklı düşüşleri de engellemiştir. Bulgularımız; ALA' nın, Sirt-1/Nrf-2/HO-1 sinyal yolu üzerinden gösterdiği koruyucu mekanizmalar aracılığı ile menopozla ilişkili davranışsal ve biyokimyasal değişiklikler için terapötik potansiyel taşıyabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The decrease in estrogen levels associated with menopause leads to increased inflammation and oxidative stress in the brain, paving the way for anxiety and depression-like behaviors. This study investigated the effect of alpha-lipoic acid (ALA), known for its antioxidant and anti-inflammatory effects, on behavioral and biochemical changes caused by ovariectomy (OVX). Thirty-two 16-week-old female Wistar albino rats were used and divided into four groups of eight rats each (sham, OVX, OVX+50 mg ALA, and OVX+100 mg ALA). Six weeks after surgery, ALA treatment was administered intraperitoneally for 14 days. The sham and OVX groups received intraperitoneal injections of physiological saline. Body weights were measured weekly. Anxiety and depression-like behaviors were assessed using the elevated plus maze (EPM), open field test (OFT), forced swim test (FST), and novelty-suppressed feeding test (NSFT). MDA and GSH levels in brain tissue were measured using biochemical methods. Sirt-1, Nrf-2, and HO-1 levels in PFC and hippocampus tissues, as well as plasma leptin and adiponectin levels, were determined using the ELISA method. Behavioral tests in OVX rats showed a significant increase in anxiety and depressive behaviors. A significant increase in body weight was observed from the second week onwards, and a decrease in uterine and brown adipose tissue was detected. Uterine weight was found to be positively correlated with brown adipose tissue and negatively correlated with body weight. OVX caused an increase in plasma leptin levels and a decrease in adiponectin levels. ALA treatment was effective in preventing changes in adiponectin levels and increases in body weight. In addition, it significantly increased the decreased GSH levels in the brain tissue of OVX rats. ALA also prevented OVX-induced decreases in Sirt-1 and HO-1 levels in the PFC and hippocampus. Our findings suggest that ALA may have therapeutic potential for menopause-related behavioral and biochemical changes through its protective mechanisms mediated by the Sirt-1/Nrf-2/HO-1 signaling pathway.