Pediatrik kardiyak cerrahi hastalarının ebeveynlerine uygulanan taburculuk eğitimi ve telefonla danışmanlığın ameliyat sonrası hasta sonuçlarına, ebeveynlerin yaşam kalitesi, anksiyete ve stres düzeylerine etkisi
The effect of discharge education and telephone counseling applied to parents of pediatric cardiac surgery patients on postoperative patient outcomes, parents' quality of life, anxiety, and stress levels
  1. Tez No: 966315
  2. Yazar: TUBA BÜŞRA ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN ÖZALP GERÇEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Araştırma 0-6 yaş pediatrik kardiyak cerrahi hastalarının ebeveynlerine uygulanan taburculuk eğitimi ve telefonla danışmanlık hizmetinin ameliyat sonrası hasta sonuçları ile ebeveynlerin yaşam kalitesi, anksiyete ve stres düzeylerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi servislerinde çok merkezli olarak yürütülmüştür. Çalışmaya, girişim grubunda (n=36) ve kontrol grubunda (n=36) olmak üzere toplam 72 çocuk hasta ve ebeveynleri dâhil edilmiştir. Kontrol grubuna standart taburculuk eğitimi uygulanırken, girişim grubuna uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan taburculuk eğitim kitapçığı ile taburculuk eğitimi ve 6 ay boyunca telefon danışmanlığı sunulmuştur. Araştırma verileri“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”,“Çocuk İzlem ve Komplikasyon Takip Formu”,“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form Türkçe Versiyonu (WHOQOL-BREF-TR)”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği”ve“Anne-Baba Stres Ölçeği-Kısa Form (ABSÖ-KF)”kullanılarak ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası 1., 3. ve 6. aylarda toplanmıştır. Verilerin analizinde çok yönlü tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, tek yönlü tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve Bonferroni post-hoc analizleri kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi iki ortalama arasındaki fark için p0.05). Ameliyat sonrası hasta sonuçları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmıştır (p0.05); ancak son test 1., 3. ve 6. ay ölçümlerinde bazı alt boyutlarda anlamlı farklar bulunmuştur (p0.05), girişim grubunun son testlerdeki puan ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (p0.05), 1. ve 6.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled trial aimed to evaluate the effects of discharge education and telephone counseling provided to parents of 0-6 years pediatric cardiac surgery patients on postoperative patient outcomes, as well as parental quality of life, anxiety, and stress levels. The study was carried out as a multicenter trial at the Cardiovascular Surgery Units of Dr. Behçet Uz Pediatric Diseases and Surgery Training and Research Hospital, and Bursa Uludağ University Health Practice and Research Center Hospital. A total of 72 pediatric patients and their parents were included, with 36 in the intervention group and 36 in the control group. The control group received standard discharge education, while the intervention group received a discharge education booklet prepared based on expert opinions and telephone counseling support during 6 months. Data were collected using the“Socio-Demographic Information Form,”“Child Follow-up and Complication Follow-up Form,”“World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form Turkish Version (WHOQOL-BREF-TR),”“State-Trait Anxiety Inventory,”and“Parent Stress Scale-Short Form (PSS-SF)”before surgery and at 1, 3, and 6 months postoperatively. Data analysis included multivariate repeated measures analysis of variance (ANOVA), univariate repeated measures ANOVA, independent samples t-tests, and Bonferroni post hoc analyses. The level of significance was set at p0.05).