Tip 2 Diabetes mellituslu bireylerde insülin cihazı memnuniyeti ile öz yönetim arasındaki ilişki
The relationship between insulin device satisfaction and self-management in individuals with type 2 Diabetes mellitus
  1. Tez No: 966342
  2. Yazar: EBRU YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI TOK ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
memnuniyeti ile öz yönetim arasındaki ilişki, (Yüksek Lisans Tezi), Çankırı, 2025. Bu araştırma; tip 2 diabetes mellituslu bireylerde insülin cihazı memnuniyeti ile öz yönetim arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tip 2 diyabet tanısı ile izlenen ve insülin kullanan bireyler oluşturmuştur. Örneklemin belirlenmesinde G*Power analizi yapılmıştır. Örneklemi araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve katılmayı kabul eden 254 birey oluşturmuştur. Araştırma verileri 9 Kasım 2023-1 Mart 2024 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin toplanmasında;“Birey Tanılama Formu”,“Diyabet Öz Yönetim Skalası (DÖYS)”ve“İnsülin Uygulaması Memnuniyet Anketi (İUMA): Tip 2”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 paket programı kullanılmıştır. Örneklemde İUMA toplam puan ortalaması 3,65±0,67 olarak bulunmuş, alt boyutlarından alınan puanlar 3,36±0,78 ile 3,87±0,57 aralığında değişmiş ve DÖYS toplam puan ortalaması 3,89±0,57 olarak bulunmuş, alt boyutlarından alınan puanlar 1,24±0,30 ve 1,53±0,51 aralığında değişmiştir. Araştırma kapsamına dahil edilen bireylerin, ölçeklerden aldıkları puanların genel olarak, sosyo-demografik özelliklere, diyabet yönetimi ve insülin uygulaması ile ilgili parametrelere ve metabolik kontrol verilerine göre değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
YILDIZ, Ebru. The relationship between insulin device satisfaction and self-management in individuals with type 2 diabetes mellitus, (Master's Thesis), Çankırı, 2025. This study was conducted to determine the relationship between insulin device satisfaction and self-management in individuals with type 2 diabetes mellitus. The population of the study consisted of individuals who were followed up in Kastamonu Training and Research Hospital with diagnosis of type 2 diabetes mellitus and who used insulin. G*Power analysis was used to determine the sample. The sample consisted of 254 individuals who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. The study data were collected by face-to-face interview method between November 9, 2023 and March 1, 2024.“Individual Identification Form”,“Diabetes Self-Management Questionnaire (DMSQ)”and“Insulin Device Satisfaction Scale”(IDSS): Type 2" were used to collect data. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 package program was used for data analysis. In the sample, the mean total score of the IDSS was 3.65±0.67, the scores obtained from its subscales ranged between 3.36±0.78 and 3.87±0.57, and the mean total score of the DMSQ was 3.89±0.57, and the scores obtained from its subscales ranged between 1.24±0.30 and 1.53±0.51. It was determined that the scores of the individuals included in the study showed variability according to socio-demographic characteristics, variables related to diabetes management and insulin administration, and metabolic control data.