Otizm Spektrum Bozukluğu (OBS) tanısı almış çocukların annelerinin algıladıkları sosyal destek ile deneyimledikleri pozitif kazanımlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the social support perceived by mothers of children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD) and the positive gains they experienced
- Tez No: 966347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın temel amacı, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı almış çocukların annelerinin algıladıkları sosyal destek ile deneyimledikleri pozitif kazanımlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca, annelerin algıladıkları sosyal destek ve deneyimledikleri pozitif kazanımların, annenin ve otizm spektrum bozukluğu tanısı almış çocuğunun demografik özelliklerine (yaş, cinsiyet, doğum sırası) göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, 2024-2025 yılı İstanbul ilinin Kartal ilçesine bağlı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde devam eden Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı almış çocuğu olan 250 gönüllü anneden oluşmaktadır. Bu araştırmada verilerin toplanmasında Demografik Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Pozitif Kazanımlar Ölçeği (PKÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizlerinde, Bağımsız Örneklemler t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Tukey, Games-Howell ve Kruskal-Wallis H testi yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışma, OSB tanısı almış çocuk annelerinin algıladıkları sosyal destek ve pozitif kazanım düzeylerinin belirli değişkenlere göre farklılık gösterdiğini, özellikle annelerin sosyal destek algılarının ve/veya pozitif kazanımlarının çocuğun yaşı, cinsiyeti ve/veya doğum sırasına göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini ayrıca algılanan sosyal destek ile pozitif kazanımlar arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle aile desteğinin, annelerin zorlukları anlamlandırma ve pozitif kazanımlarını artırma süreçlerinde kilit rol oynadığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, OSB tanısı alan çocuk annelerine yönelik destek programlarının geliştirilmesinde çocuğun ve annenin bireysel demografik özelliklerinin dikkate alınmasının önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to examine the relationship between perceived social support and positive gains experienced by mothers of children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD). Additionally, the study investigated whether mothers' perceived social support and experienced positive gains differed according to the demographic characteristics of both the mother and the child diagnosed with ASD (age, gender, birth order). This research was conducted using a quantitative research method, specifically a relational survey model. The study sample consisted of 250 volunteer mothers of children diagnosed with ASD, who were attending Private Education and Rehabilitation Centers in the Kartal district of Istanbul province during the 2024-2025 academic year. The data for this research were collected using a Demographic Information Form, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), and the Positive Gains Scale (PGS). In the data analysis, Independent Samples t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Tukey, Games-Howell, and Kruskal-Wallis H test methods were employed. This study revealed that the perceived social support and positive gain levels of mothers of children with ASD differed according to certain variables. In particular, mothers' social support perceptions and/or positive gains showed significant differences based on the child's age, gender, and/or birth order. Furthermore, it was found that there is a significant and positive relationship between perceived social support and positive gains. Specifically, family support was determined to play a key role in the mothers' processes of making sense of challenges and increasing their positive gains. The results highlight the importance of considering the individual demographic characteristics of the child and the mother when developing support programs for mothers of children with ASD.