Öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye ile öğretmen liderliği algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' positive psychological capital and teacher leadership perceptions
  1. Tez No: 966354
  2. Yazar: SERCAN TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye algıları ile öğretmen liderliği algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan yordayıcı korelasyonel model ile tasarlanan bu araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili Şehitkâmil ilçesinde yer alan ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise basit seçkisiz örnekleme yöntemine göre seçilen 583 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgiler Formu”,“Pozitif Psikolojik Sermaye Ölçeği”ve“Öğretmen Liderliği Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi, basit ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye algılarının çok yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca alt boyutlarda ise en yüksek algı düzeyi özyeterlilik boyutunda, en düşük algı düzeyi ise iyimserlik boyutunda olduğu saptanmıştır. Öte yandan öğretmenlerin öğretmen liderliği algılarının ise yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin öğretmen liderliği alt boyutlarında ise en düşük algı düzeyinin kurumsal gelişim boyutunda olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye algılarında; cinsiyet, öğrenim durumu, istihdam türü ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin öğretmen liderliği algılarında ise branş ve istihdam türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin pozitif psikolojik sermayeleri ile öğretmen liderliği arasında pozitif yönde, anlamlı ve orta düzeyde ilişki olduğu bulunmuştur. Öğretmen görüşlerine göre öğretmenlerin pozitif psikolojik sermayeleri, öğretmen liderliğinin pozitif yönde, anlamlı bir yordayıcısıdır. Öğretmen liderliğine ilişkin toplam varyansın %42'sinin pozitif psikolojik sermaye algıları ile açıklandığı belirlenmiştir. Bununla birlikte pozitif psikolojik sermayenin dışadönüklük, psikolojik dayanıklılık ve iyimserlik boyutları öğretmen liderliği davranışlarının önemli birer yordayıcısıdır. Araştırmada elde edilen bulgular, sonuçlar ve ilgili alan yazını doğrultusunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between positive psychological capital perceptions and teacher leadership perceptions of teachers working in primary schools. The population of this study, which was designed with a predictive correlational model, one of the quantitative research methods, consists of teachers working in primary schools in Şehitkâmil district of Gaziantep province in the 2023-2024 academic year. The sample of the study consists of 583 teachers selected according to the simple random sampling method. The data were collected using the“Personal Information Form”,“Positive Psychological Capital Scale”and“Teacher Leadership Scale”. The data obtained in the study were analyzed using SPSS 27 program. In the analysis of the data, t-test, single directional analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, simple and multiple linear regression analyses were used. The findings of the study show that teachers positive psychological capital perceptions are very high. In addition, in the sub-dimensions, the highest level of perception is in the self-efficacy dimension and the lowest level of perception is in the optimism dimension. was found. On the other hand, teachers' perceptions of teacher leadership high level of teacher leadership. In the sub-dimensions of teacher leadership, the lowest level of perception was found to be in the organizational development dimension. It was determined that there was a significant difference in teachers' perceptions of positive psychological capital according to gender, education level, employment type and professional seniority variables. There was a significant difference in teachers' perceptions of teacher leadership according to the variables of branch and employment type. It was found that there was a positive, significant and moderate relationship between teachers' positive psychological capital and teacher leadership. According to teachers' views, teachers' positive psychological capital is a positive and significant predictor of teacher leadership. It was determined that 42% of the total variance related to teacher leadership was explained by positive psychological capital perceptions. In addition, extraversion, psychological resilience and optimism dimensions of positive psychological capital are significant predictors of teacher leadership behaviors. Various suggestions were made in line with the findings, results and related literature.