8-10 yaş arası kekemeliği olan ve olmayan çocukların sözel akıcılık ve çalışma belleği performanslarının karşılaştırılması
A comparison of verbal fluency and working memory performance in children with and without stuttering aged 8 to 10
- Tez No: 966361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AŞENA KARAMETE GÜDÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kekemeliği olan ve kekemeliği olmayan 8–10 yaş aralığındaki çocukların ortalama sözce uzunluğu, sözel ve yazılı akıcılık (semantik, fonemik, dönüşümlü) ve çalışma belleği performanslarını karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya yaş ve cinsiyet dengesi gözetilerek (ortalama yaş = 8,99 ± 0,49; %25 kız, %75 erkek) toplam 72 (36 kekemeliği olan, 36 kekemeliği olmayan) çocuk dahil edilmiştir. Weschler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği ve Kekemelik Şiddeti Değerlendirme Aracı tarama amaçlı kullanılmıştır. Dahil etme ölçütlerini karşılayan katılımcıların ortalama sözce uzunluğu“Kurbağa Neredesin?”öyküsü üzerinden hesaplanmıştır. Ayrıca Çalışma Belleği Ölçeği ve Sözel Akıcılık Testi sözel ve yazılı olarak tüm katılımcılara uygulanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalar bağımsız örneklem t-testleri, ilişkiler ise Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Kekemeliği olan çocukların ortalama sözce uzunluğu ve yazılı dönüşümlü akıcılık puanları, kekemeliği olmayanlara göre anlamlı düzeyde düşüktür (p 0,05). Sonuç: Elde edilen sonuçlar, kekemeliği olan çocukların özellikle fonemik ve dönüşümlü akıcılık ile çalışma belleği süreçlerinde güçlükler yaşayabildiğini göstermektedir. Bu farklılıklar akıcılık değerlendirmelerinin yanında bilişsel değerlendirmelerinin ayrıntılı yapılmasının ve bireysel müdahale planlarının öneminin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The primary aim of this study is to compare mean utterance length, verbal and written fluency (semantic, phonemic, alternating), and working memory performance in children aged 8–10 with and without stuttering. Method: A total of 72 children (36 with stuttering, 36 without stuttering) were included in the study, with consideration for age and gender balance (mean age = 8.99 ± 0.49; 25% girls, 75% boys). The Wechsler Intelligence Scale for Children and the Stuttering Severity Instrument were used for screening purposes. For participants who met the inclusion criteria, mean length of utterance was calculated using the“Where's the Frog?”story. In addition, the Working Memory Scale and the Verbal Fluency Test (administered both verbally and in written form) were applied to all participants. Between-group comparisons were analyzed using independent samples t-tests, and correlations were assessed using Pearson correlation analysis. Results: Children with stuttering had significantly lower mean utterance length and written alternating fluency scores compared to children without stuttering (p 0.05). Conclusion: The findings indicate that children who stutter may particularly experience difficulties in phonemic and alternating fluency, as well as working memory processes. These differences underscore the importance of conducting detailed cognitive assessments in addition to fluency evaluations and emphasize the need for individualized intervention plans.