Uygulamalı fen bilimleri derslerinin uzaktan eğitime uyarlanması: Mutfak kimyası örneği
Adaptation of applied science courses to distance learning: The example of kitchen chemistry
- Tez No: 966395
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OĞUZ ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uzaktan eğitim de giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak, uygulamalı derslerin uzaktan eğitime geçiş süreci teorik derslere kıyasla daha yavaş gerçekleşmektedir. Uygulamalı uzaktan eğitimde yaşanan zorluklar alternatif öğretim yaklaşımların gelişimini hızlandırmaktadır. Bu çalışma, uzaktan eğitimde uygulamalı fen bilimleri derslerinin etkililiğini artırmak amacıyla mutfak kimyası uygulamalarının bir alternatif olarak kullanılabilirliğini incelemektedir. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Batı Anadolu'da bulunan iki ortaokuldan 5., 6. ve 7. sınıf bilim uygulamaları dersi öğrencileri (n=27) ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Öğrenciler, yüz yüze eğitim alan kontrol grubu ve çevrim içi eğitim alan deney grubu öğrencileri olarak iki gruba ayrılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Çevrim İçi Eğitim Değerlendirme Ölçeği”,“Mutfak Kimyası Uygulamaları Ölçeği”ve MEB kaynaklarından alınan sorular ile oluşturulan“Kavram Testi”kullanılmıştır. Pilot çalışmalar sonucunda, Çevrim İçi Eğitim Değerlendirme Ölçeği'ne yönelik gerçekleştirilen açımlayıcı faktör analizi sonucunda ölçek, dört faktörden üç faktöre indirgenmiş; 35 maddeden dört madde çıkarılarak toplam 31 maddeyle son hâlini almıştır. Mutfak Kimyası Uygulamaları Ölçeği'nde ise açımlayıcı faktör analizi sonucunda ölçek, tek faktörden iki faktöre dönüştürülmüş; 37 maddeden 17 madde çıkarılarak toplam 20 maddeyle son hâlini almıştır. Veriler, Jamovi ve SPSS programları ile analiz edilmiş ve non-parametrik testler uygulanmıştır. Araştırmanın çevrim içi eğitim değerlendirme ölçeğine ait grup içi analiz sonuçları, her iki grupta da anlamlı bir farkın olduğunu göstermektedir. Gruplar arası analiz verileri incelendiğinde, ön test sonuçlarında anlamlı bir fark bulunmazken, son test sonuçlarında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Bu bulgu, mutfak kimyası uygulamalarının çevrim içi öğrenme süreçlerini destekleyebileceğini ve öğrencilerin çevrim içi eğitim algılarını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Mutfak kimyası uygulamaları ölçeği üzerinden yapılan değerlendirmede, grup içi analizlerde deney grubunda anlamlı bir fark tespit edilmezken, kontrol grubunda anlamlı bir fark bulunmuştur. Gruplar arası analizde ise ön test sonuçlarına göre deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu bulgu, mutfak kimyası uygulamalarının öğrenciler üzerinde olumlu bir etki yarattığını ortaya koymaktadır. Araştırmada kullanılan kavram testlerinden elde edilen veriler, deney ve kontrol grupları arasında akademik başarı açısından anlamlı bir farklılık olmadığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak mevcut çalışma uygulamalı fen bilimleri derslerinin çevrim içi eğitimde etkililiğine yönelik bir alternatif olarak mutfak kimyası uygulamalarının önemli bir katkı sunduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanında araştırma, mutfak kimyası uygulamalarının fen bilimleri müfredatıyla bütünleştirilmesi ve öğrencilere bilimi günlük yaşamla ilişkilendirerek sunma potansiyeli, eğitimde yenilikçi yaklaşımlar geliştirme adına önemli bir fırsat sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, distance education has become increasingly widespread. However, the transition of practical courses to distance learning has been slower compared to theoretical courses. The challenges faced in practical remote education have accelerated the development of alternative teaching approaches. This study examines the feasibility of using kitchen chemistry applications as an alternative method to enhance the effectiveness of practical science courses in distance education. The research was conducted during the 2023-2024 academic year with 27 students from 5th, 6th, and 7th grade science application courses at two middle schools in Western Anatolia. A quasi-experimental design with pre-test and post-test paired control groups was employed in the study. The students were divided into two groups: a control group receiving face-to-face education and an experimental group participating in online education. For data collection, the“Online Education Evaluation Scale,”the“Kitchen Chemistry Applications Scale,”and a“Concept Test”based on questions from the Ministry of National Education (MEB) resources were used. Following pilot studies, exploratory factor analysis was conducted on the Online Education Evaluation Scale, reducing it from four factors to three and eliminating four items, finalizing the scale with 31 items. In the Kitchen Chemistry Applications Scale, exploratory factor analysis transformed the scale from a single-factor to a two-factor structure, reducing the number of items from 37 to 20.The data were analyzed using the Jamovi and SPSS software, applying non-parametric tests. The within-group analysis results for the Online Education Evaluation Scale indicated a significant difference in both groups. When examining inter-group analysis results, no significant difference was found in pre-test results, whereas a significant difference in favor of the experimental group was observed in post-test results. This finding suggests that kitchen chemistry applications can support online learning processes and positively influence students' perceptions of online education. In the evaluation conducted using the Kitchen Chemistry Applications Scale, within-group analyses revealed no significant difference in the experimental group, while a significant difference was found in the control group. In inter-group analyses, the pre-test results indicated a significant difference in favor of the experimental group. This finding highlights the positive impact of kitchen chemistry applications on students. Data obtained from the concept tests used in the study indicated no significant difference in academic achievement between the experimental and control groups. In conclusion, this study demonstrates that kitchen chemistry applications contribute significantly as an alternative approach to enhancing the effectiveness of practical science courses in online education. Additionally, the research emphasizes the potential of integrating kitchen chemistry applications into the science curriculum, offering an innovative approach to education by linking science with everyday life.