X platformunda rasyonel tartışma imkanı: 2023 cumhurbaşkanlığı seçimi örnek olayı
Possibility of rational debate on platform X: The case of the 2023 presidential election
- Tez No: 945409
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
Bu doktora tezi, 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde X platformunda gerçekleşen siyasal tartışmaları Jürgen Habermas'ın normatif müzakereci demokrasi kuramı çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, dijitalleşen kamusal alanların demokratik katılım ve rasyonel tartışma süreçlerine katkısını değerlendirmekte; X platformunun yurttaşlar için ne tür bir tartışma zemini sunduğunu, bu zeminin eleştirel ve katılımcı iletişim açısından sunduğu olanaklar ve sınırlılıkları tartışmaktadır. Kuramsal çerçeve olarak Habermas'ın söylemsel kamusal alan modeli esas alınmış, bunun yanında temsili liberal, katılımcı liberal ve inşacı kamusal alan yaklaşımlarından da yararlanılmıştır. Araştırmada, Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu'na ait tematik tweetler ve bu paylaşımlara verilen yurttaş tepkileri nitel içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Rasyonellik, karşılıklılık, düşünümsellik ve saygı kriterlerine göre kodlanan yaklaşık 14 bin yorum, dijital müzakere kalitesine dair nicel ve nitel çıkarımlar sunmuştur. Elde edilen bulgular, X platformunun geniş katılıma olanak tanısa da, kullanıcı tepkilerinin çoğunlukla tepkisel, kimlik temelli ve duygusal olduğunu ortaya koymuştur. Rasyonel gerekçelendirme ve eleştirel düşünme gibi Habermasçı normatif ilkelerin sınırlı düzeyde gerçekleştiği görülmüş; bu durum, dijital kamusal alanın ortak akıl üretimi açısından önemli yapısal sınırlılıklarla karşı karşıya olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, tez, sosyal medya platformlarının müzakereci demokrasinin gereklerini tam anlamıyla karşılamaktan uzak olduğunu, ancak potansiyel taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation analyzes the political discussions that took place on the X platform (formerly Twitter) during the 2023 Turkish Presidential election process through the lens of Jürgen Habermas's normative theory of deliberative democracy. The study aims to evaluate how digitalized public spheres contribute to democratic participation and rational discourse, focusing on the extent to which X provides a deliberative space for citizens and examining both its potentials and structural limitations in facilitating critical and participatory communication. The theoretical framework is grounded in Habermas's discursive model of the public sphere, complemented by insights from the representative liberal, participatory liberal, and constructivist models of the public sphere. The research employs qualitative content analysis to examine thematic tweets shared by Recep Tayyip Erdoğan and Kemal Kılıçdaroğlu, along with citizen responses to those posts. Approximately 14,000 comments were coded according to deliberative criteria such as rationality, reciprocity, reflexivity, and respect, offering both quantitative and qualitative insights into the quality of digital deliberation. The findings reveal that although X enables broad participation, user responses are predominantly reactive, identity-based, and emotional. Rational justification and critical reasoning—core to Habermas's normative principles—were found to be limited. This indicates that the digital public sphere faces significant structural barriers to fostering reasoned public discourse and collective will formation. In conclusion, the study asserts that while social media platforms fall short of fulfilling the requirements of deliberative democracy, they nonetheless hold latent potential for democratic engagement.