Depreme bağlı ölümlerin medikolegal değerlendirilmesinde uluslararası rehberlerin gözden geçirilerek yerel iş akışları oluşturulması
Establishing local workflows by reviewing international guidelines for the medical evaluation of earthquake related deaths
  1. Tez No: 966401
  2. Yazar: NAZLICAN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yürütülen adli tıp uygulamaları, uluslararası felaket kurbanı kimliklendirme (Disaster Victim Identification - DVI) rehberleri doğrultusunda değerlendirilmiş; elde edilen saha deneyimleri ışığında ülke koşullarına özgü öneriler ve iş akışları geliştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada INTERPOL ve ICRC tarafından yayımlanan DVI rehberleri ayrıntılı olarak incelenmiş; alanda çalışanların Hatay/Samandağ bölgesinde fiilen görev aldığı süreçte elde ettiği gözlemler ve deneyimler analiz edilmiştir. Ulusal afet müdahale planlarıyla birlikte mevcut uygulama örnekleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Tartışma ve sonuç: Uluslararası rehberlerin genel ilkeleri ile sahadaki uygulamalar arasında belirgin uyumsuzluklar tespit edilmiştir. Kimliklendirme sürecinin özellikle olay yeri organizasyonu, antemortem veri temini ve karşılaştırma aşamalarında yerel gereksinimlere uygun uyarlamalara ihtiyaç duyulduğu saptanmıştır. Sürecin etkin yürütülebilmesi için adli tıp uzmanlarının görev tanımlarının netleştirilmesi, iletişim ve koordinasyon sistemlerinin güçlendirilmesi ve standart kayıt formlarının kullanılması önerilmektedir. Öneriler: Felaket sonrası kimliklendirme çalışmalarında sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla, yerel düzeyde yapılandırılmış ekiplerin oluşturulması, dijital veri yönetim sistemlerinin benimsenmesi ve ulusal rehberlerin uygulama odaklı revizyonunun yapılması gerekmektedir. Ayrıca adli tıp uzmanlarının afet yönetim süreçlerine aktif katılımını artırmaya yönelik eğitim ve planlama faaliyetlerinin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis aims to evaluate the forensic medical practices implemented in the aftermath of the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes in light of international Disaster Victim Identification (DVI) guidelines, and to develop context-specific recommendations and workflows applicable to Türkiye. Materials and Methods: The study involves a detailed review of the DVI protocols issued by INTERPOL and the ICRC. Field experiences acquired by the medical doctors during official assignment in the Hatay/Samandağ region were analyzed and compared with existing national disaster response plans and practical implementations Discussion and Conclusion: Discrepancies were observed between the standard procedures outlined in international guidelines and their application in the field. It was determined that scene management, antemortem data collection, and reconciliation phases require localized adaptations. Clarification of forensic experts' roles, establishment of clear communication frameworks, and standardized use of documentation tools are recommended to enhance operational efficiency. Suggestions: To ensure the sustainability and reliability of post-disaster victim identification efforts, it is recommended to establish regionally structured teams, adopt digital data management systems, and revise national protocols with a focus on operational feasibility. Strengthening the involvement of forensic physicians in disaster planning and response through targeted training is also advised.