Koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastalarda hemşire liderliğinde uygulanan rehabilite edici girişimlerin hasta bakım sonuçları üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of nurse leading rehabilitative interventions on patient care outcomes in patients undergoing coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 966402
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Koroner arter bypass greft cerrahisi hastalarında kısa ve uzun vadeli süreçte; enfeksiyon, ağrı, solunum ve dolaşım örüntüsünde bozulma, hastalığa uyum sağlayamama, anksiyete, depresyon, stresle baş edememe, yorgunluk, uykusuzluk, günlük yaşam aktivitelerinde bağımlı olma, aile içi süreçlerde rol değişikliği görülmektedir. Uygulanan rehabilite edici girişimlerle koroner kalp hastalığına sahip bireylere yönelik kanıtlar artarken, hemşire liderliğinde KABG hastalara yönelik kardiyak cerrahi rehabilitasyon programının etkinliği ilk kez değerlendirildi. Bu çalışma, KABG cerrahisi geçiren hastalarda hemşire liderliğinde uygulanan rehabilite edici girişimlerinin etkisinin incelenmesi ve hasta izleniminin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma, KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde 111 hasta üzerinde yürütülmüştür. Çalışma Grubu'na (ÇG) (n=51) klinik standart bakımı yanında kardiyak cerrahi rehabilitasyon programı uygulanırken, Kontrol Grubu'nda (KG) (n=60) standart klinik bakım sürdürülmüştür. Veri toplamak amacıyla algılanan stres ölçeği, beck depresyon envanteri, chalder yorgunluk ölçeği, kardiyak rehabilitasyon engeller ölçeği, richard-campbell uyku ölçeği, yaşam kalitesi ölçeği ve taburculuk sonrası iyileşme ölçeği kullanıldı. Ölçümler ameliyat öncesi (T0) ve ameliyat sonrası (T1) yapıldı. T1 zamanında; Algılanan stres ölçeği ortalaması; KG'da 44.18±9.13, ÇG'da 40.03±8.12 bulundu.
Özet (Çeviri)
In the short and long term, the following are observed in patients undergoing coronary artery bypass graft surgery: infection, pain, respiratory and circulatory disorders, inability to adapt to the disease, anxiety, depression, inability to cope with stress, fatigue, insomnia, dependence in daily life activities, and role changes in family processes. While evidence for individuals with coronary heart disease increases with the rehabilitative interventions implemented, the effectiveness of the nurse-led cardiac surgery rehabilitation program for CABG patients was evaluated for the first time. This study was conducted to examine the effects of nurse-led rehabilitative interventions implemented in patients undergoing CABG surgery and to evaluate the patient's impression. The study was conducted on 111 patients at KSÜ Health Practice and Research Hospital. While the cardiac surgery rehabilitation program was applied to the Study Group (SG) (n=51) in addition to clinical standard care, standard clinical care was continued in the Control Group (CG) (n=60). Perceived stress scale, Beck Depression Inventory, Chalder Fatigue Scale, Cardiac Rehabilitation Barriers Scale, Richard-Campbell Sleep Scale, Quality of Life Scale and Post-Discharge Recovery Scale were used to collect data. The measurements were made preoperatively (T0) and postoperatively (T1). At T1; The mean of perceived stress scale was found to be 44.18±9.13 in CG and 40.03±8.12 in SG.