Menopoz döneminde kadınların egzersiz ve fizyoterapi modalitelerine bakış açısı ile pelvik taban bilgi düzeyinin incelenmesi
Examination of pelvic floor knowledge level and the perspective of exercise and physiotherapy modalities of women during menopause
- Tez No: 966417
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE ÖZENGİN, DOÇ. DR. HANİFE ABAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı menopoz dönemindeki kadınların egzersiz ve fizyoterapi modalitelerine bakış açısı ile pelvik taban bilgi düzeyini incelemek ve menopoz evrelerine göre karşılaştırmaktı. Çalışmaya toplam 211 kadın katılmış olup, menopoz evresine göre perimenopozal (n=80) ve postmenopozal (n=131) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri kaydedildikten sonra menopoz semptomları Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ile, fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (UFAA-KF) ile, egzersiz yarar ve engel algıları Egzersiz Yarar/Engel Ölçeği (EYEÖ) ile, egzersiz ve fizyoterapi modalitelerine bakış açıları Menopoz Semptomları için Egzersiz ve Fizyoterapi Modalitelerine Bakış Açısı Değerlendirme Anketi ile ve pelvik taban sağlığı bilgi düzeyleri Pelvik Taban Sağlığı Bilgi Testi (PTSBT) ile değerlendirildi. Katılımcıların %83,9'u semptomları için egzersizi tercih etmiyordu. Menopoz evresine göre egzersiz yarar ve engel algıları benzerdi (p>0,05). Perimenopozal kadınların pelvik taban bilgi düzeyi daha yüksekti (p=0,023). Bu çalışmanın sonucunda kadınların menopoz semptomları için egzersiz ve fizyoterapi modalitelerini tercih etmedikleri ve postmenopozal kadınların pelvik taban sağlığı bilgisinin daha düşük olduğu görüldü. Bu sonuçların menopoz döneminde bulunan kadınlara egzersiz ve fizyoterapi modalitelerinin menopoz semptomlarının yönetimi üzerindeki etkisi ile ilgili bilgilendirme eğitimi verilmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine menopausal women's perspectives on exercise and physiotherapy modalities and pelvic floor knowledge levels and to compare them according to menopausal stages. A total of 211 women participated and were grouped as perimenopausal (n=80) or postmenopausal (n=131). After recording socio-demographic characteristics, menopausal symptoms were assessed with the Menopause Rating Scale (MRS), physical activity with the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF), exercise benefits and barriers with the Exercise Benefit/Barrier Scale (EBBS), perspectives on exercise and physiotherapy modalities with the Perspective Assessment of Exercise and Physiotherapy Modalities for Menopausal Symptoms Questionnaire, and pelvic floor health knowledge with the Pelvic Floor Health Knowledge Test (PFHKT). 83.9% of participants preferred not to exercise for their symptoms. Perceptions of exercise benefits and barriers were similar according to menopause stages (p>0.05). Perimenopausal women had higher pelvic floor knowledge (p=0.023). This study found that women did not prefer exercise and physiotherapy modalities for menopausal symptoms, and postmenopausal women had lower pelvic floor health knowledge. Based on these results, we recommend providing informational training to menopausal women about the effects of exercise and physiotherapy modalities on the management of menopausal symptoms.