Geriatrik popülasyonda fonksiyonel dispepsinin Charlson komorbidite indeksi ile ilişkisi
The relationship between functional dyspepsia and Charlson comorbidity index in the geriatric population
  1. Tez No: 966418
  2. Yazar: MUSTAFA ERDEM ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZTÜRK, DR. MUHAMMED FATİH ACEHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Geriatri, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dispepsi, gastrointestinal sistemin gastroduodenal bölgesine ait bir takım semptomu ifade eder. Bu semptomlar epigastrik ağrı veya yanma, yemekten sonra doygunluk hissi veya erken doygunluk olarak ifade edilebilir. Fonksiyonel dispepsi, sağlıklı bireyler arasında genel popülasyonun yaklaşık olarak %16'sını etkiler. Bir meta analizde Rome IV kriterlerine göre değerlendirme yapıldığında ülkemizdeki sıklığı da %2.4 (%0.5–11.1) olarak belirtilmiştir. Tek merkezli prospektif, tanımlayıcı çalışma olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde yaptığımız çalışmamıza dahil etme ve dışlama kriterlerine uygun olarak, çalışmaya katılmayı kabul etmiş 172 hasta alındı. Rome IV fonksiyonel dispepsi kriterlerini karşılayan 110 hasta fonksiyonel dispepsi olarak değerlendirildi, dispeptik semptomu ve organik bir lezyonu olmayan 62 hasta ise kontrol grubuna dahil edildi. Fonksiyonel dispepsinin ek hastalıklar, kullanılan ilaçlar, yapılan görüntülemelerle kanıtlanmış hepatosteatoz varlığı, geriatrik skorlama sistemlerinden alınan puanlar ve H. Pylori varlığı ile ilişkisini ve fonksiyonel dispepsisi olan hastalarda fonksiyonel dispepsi alt tipleri arasında belirtilen parametreler açısından fark olup olmadığını değerlendirdik. Çalışmamız tek merkezli olmasına rağmen merkezimiz referans hastane olması nedeniyle hastalar çok yönlü değerlendirildi, dahil edilen bütün hastalar endoskopik yöntemlerle organik bir patoloji varlığı açısından incelendi. Çalışmamızda Geriatrik Depresyon Skalası ve Standardize Mini Mental Test'ten alınan puanlar, yapılan görüntülemelerde hepatosteatoz varlığının saptanması ile fonksiyonel dispepsi arasında anlamlı bir pozitif ilişki saptarken, H. Pylori pozitifliği ile fonksiyonel dispepsi arasında negatif ilişki saptadık. Baktığımız diğer parametrelerle fonksiyonel dispepsi varlığı arasında elde ettiğimiz verileri incelediğimizde ise istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptamadık.
Özet (Çeviri)
Dyspepsia refers to a group of symptoms related to the gastroduodenal region of the gastrointestinal system, including epigastric pain or burning, postprandial fullness, or early satiety. Functional dyspepsia affects approximately 16% of the general population. A meta-analysis evaluating the prevalence based on the Rome IV criteria reported a prevalence of 2.4% (ranging from 0.5% to 11.1%) in Turkey. In this single-center, prospective, and descriptive study conducted at Ankara Bilkent City Hospital, 172 geriatric patients were enrolled according to inclusion and exclusion criteria. Among them, 110 patients who met the Rome IV criteria were evaluated as having functional dyspepsia, while 62 patients without dyspeptic symptoms or organic pathology were included as the control group. The study investigated the relationship between functional dyspepsia and comorbidities, medication use, imaging-confirmed hepatic steatosis, scores from geriatric assessment tools, and Helicobacter pylori (H. pylori) positivity. Additionally, differences in these parameters among subtypes of functional dyspepsia were assessed. The results showed a significant positive association between functional dyspepsia and scores from the Geriatric Depression Scale and the Standardized Mini-Mental Test, as well as the presence of hepatic steatosis identified through imaging. Conversely, a negative association was found between H. pylori positivity and functional dyspepsia. No statistically significant association was identified between functional dyspepsia and the other evaluated parameters.