Deprem temalı fen etkinliklerinin öğretmen adaylarının sürdürülebilir deprem farkındalığı, ahlaki okuryazarlık ve etik konumlarına etkisinin incelenmesi
Examining the impact of earthquake-themed science activities on pre-service theachers' sustainable earthquake awareness, moral literacy, and ethical positions
  1. Tez No: 966419
  2. Yazar: MÜŞFİKA ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL EVREN YAPICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırmanın amacı, deprem temalı fen etkinliklerinin öğretmen adaylarının sürdürülebilir deprem farkındalığı, ahlaki okuryazarlık ve etik konumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada hem nitel hem de nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden biri olan yakınsayan paralel desen uygulanmıştır. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde bulunan ve Eğitim Fakültesinden farklı branşlardan gönüllü katılım formunu onaylayan 46 (n=46) öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırmada deprem temalı fen etkinlikleri geliştirilerek tek grup üzerinde uygulama süreci 10 hafta süresince gerçekleştirilmiştir. Mevcut araştırmada ise örnek olay yöntemine dayalı haber bülteni etkinliği, argümantasyon destekli ikilem kartları etkinliği, bilimsel süreç becerilerine dayalı etkinlikler, mobil uygulama etkinliklerine başvurulmuştur. Nicel veri toplama araçları olarak; Sürdürülebilir Deprem Farkındalığı Ölçeği (Genç ve Sözen, 2021), Ahlaki Okuryazarlık Ölçeği (Tekin, 2022) ve Forsyth (1980) tarafından geliştirilen ve Güğerçin ve Ay (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan Etik Konum Ölçeği kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak ise, araştırmacılar tarafından geliştirilmiş olan yarı yapılandırılmış görüşme formu odak grup görüşmesi olarak uygulanmış olup ve etkinlik çalışma yaprakları da doküman olarak kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, nicel veriler deprem temalı fen etkinliklerinin sürdürülebilir deprem farkındalığında anlamlı bir değişim sağlamadığını, ancak nitel veriler öğretmen adaylarının depremle ilgili farkındalıklarını artırdığını ortaya koymuştur. Etkinlikler, ahlaki okuryazarlık ve etik konumlarda da pozitif değişim yaratmıştırAraştırmanın amacı, deprem temalı fen etkinliklerinin öğretmen adaylarının sürdürülebilir deprem farkındalığı, ahlaki okuryazarlık ve etik konumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada hem nitel hem de nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden biri olan yakınsayan paralel desen uygulanmıştır. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde bulunan ve Eğitim Fakültesinden farklı branşlardan gönüllü katılım formunu onaylayan 46 (n=46) öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırmada deprem temalı fen etkinlikleri geliştirilerek tek grup üzerinde uygulama süreci 10 hafta süresince gerçekleştirilmiştir. Mevcut araştırmada ise örnek olay yöntemine dayalı haber bülteni etkinliği, argümantasyon destekli ikilem kartları etkinliği, bilimsel süreç becerilerine dayalı etkinlikler, mobil uygulama etkinliklerine başvurulmuştur. Nicel veri toplama araçları olarak; Sürdürülebilir Deprem Farkındalığı Ölçeği (Genç ve Sözen, 2021), Ahlaki Okuryazarlık Ölçeği (Tekin, 2022) ve Forsyth (1980) tarafından geliştirilen ve Güğerçin ve Ay (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan Etik Konum Ölçeği kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak ise, araştırmacılar tarafından geliştirilmiş olan yarı yapılandırılmış görüşme formu odak grup görüşmesi olarak uygulanmış olup ve etkinlik çalışma yaprakları da doküman olarak kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, nicel veriler deprem temalı fen etkinliklerinin sürdürülebilir deprem farkındalığında anlamlı bir değişim sağlamadığını, ancak nitel veriler öğretmen adaylarının depremle ilgili farkındalıklarını artırdığını ortaya koymuştur. Etkinlikler, ahlaki okuryazarlık ve etik konumlarda da pozitif değişim yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effect of earthquake-themed science activities on prospective teachers' sustainable earthquake awareness, moral literacy, and ethical positions. In the study, a convergent parallel design, one of the mixed research methods in which both qualitative and quantitative methods are used together, was applied. The study group consists of 46 (n=46) prospective teachers from different departments of the Faculty of Education, who approved the voluntary participation form during the spring semester of the 2023–2024 academic year in the Aegean Region of Türkiye. In the research, earthquake-themed science activities were developed and implemented over a 10-week process with a single group. In the present study, a news bulletin activity based on the case study method, dilemma card activity supported by argumentation, activities based on scientific process skills, and mobile application activities were used. As quantitative data collection tools; the Sustainable Earthquake Awareness Scale (Genç & Sözen, 2021), the Moral Literacy Scale (Tekin, 2022), and the Ethics Position Questionnaire developed by Forsyth (1980) and adapted into Turkish by Güğerçin and Ay (2017) were used. As a qualitative data collection tool, a semi-structured interview form developed by the researchers was applied as a focus group interview, and the activity worksheets were also used as documents. As a result of the research, quantitative data revealed that earthquake-themed science activities did not provide a significant change in sustainable earthquake awareness, but qualitative data showed that they increased the awareness of prospective teachers about earthquakes. The activities also created positive changes in moral literacy and ethical positions.