İlkokul sınıf öğretmenlerinin matematik özyeterlik algıları ve matematiğe karşı tutumlarının incelenmesi
Investigation of primary school classroom teachers' mathematics self-efficacy perceptions and attitude towards mathematics
  1. Tez No: 966421
  2. Yazar: SILA ELİF DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞADAN ÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul sınıf öğretmenlerinin matematiğe yönelik özyeterlik algıları ve tutumlarının cinsiyete, yaşa, eğitim durumuna, çalıştıkları okul konumuna, çalıştıkları sınıf tipine ve sınıf düzeyine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek ve söz konusu özyeterlik algıları ve tutumlarının arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında görev yapmakta olan ilkokul 305 sınıf öğretmenleri (%63.9'unun kadın, %36.1'inin erkek) oluşturmuştur. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Umay (2000) tarafından geliştirilen“Matematiğe Karşı Öz-yeterlik Algısı Ölçeği”ve Çelik ve Bindak (2005) tarafından geliştirilen“Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekten toplanan verilerin analizinde araştırma sorularına uygun şekilde betimsel ve çıkarımsal istatistikler kullanılmıştır. Betimsel analizlerde ortalama, standart sapma, çarpılık ve basıklık gibi değerlere yer verilmiştir. Çıkarımsal istatistiklerde ise t-testi ve ANOVA analizleri kullanılmıştır. SPSS istatistiksel analiz programı kullanılmıştır. Bu nedenle çalışma var olan bir durumu var olduğu şekliyle betimlemeyi amaçladığından tarama modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine whether primary school classroom teachers' self-efficacy perceptions and attitudes towards mathematics differ according to gender, age, type of high school graduated, mother and father's educational status, and university of study, and to examine the effect of these self-efficacy perceptions and attitudes on their mathematics teaching qualifications. The population of the research consisted of 305 primary school classroom teachers (63.9% female, 36.1% male) working in the 2024-2025 academic year. In this study,“Personal Information Form”developed by the researcher,“Self-Efficacy Perception Scale towards Mathematics”developed by Umay (2000) and“Attitude Towards Mathematics Scale”developed by Çelik and Bindak (2005) were used as data collection tools. Descriptive and inferential statistics were used in the analysis of the data collected from the scale in accordance with the research questions. In descriptive analyses, values such as mean, standard deviation, skewness and kurtosis were included. In inferential statistics, t-test and ANOVA analyzes were used. SPSS statistical analysis program was used. For this reason, the scanning model was used since the study aims to describe an existing situation as it exists.