8. sınıf öğrencilerinin bilimsel epistemolojik inançları ile tarım okuryazarlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between 8th grade students' scientific epistemological beliefs and agricultural literacy
  1. Tez No: 966434
  2. Yazar: TANJU KOCAKARIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MUSTAFA ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Modern tarımının ürünleri bilimsel, ekonomik ve sosyal yaşamda vazgeçilmez bir yerdedir. Bu sebeple tarımın ne olduğunu bilen ve bunu uygulayabilen bireylerin yetiştirilmesi önem arz etmektedir. Tarımla ilgili bilimsel kavramları bilmeye ve bunları anlayabilmeye tarım okuryazarlığı denir. Tarım okuryazarlığının bitki bilimi, hayvan bilimi, doğal kaynaklar ve çevre ile tarımın ilişkisi gibi unsurları fen bilimleri dersi öğretim programı ile ilişkilendirilebilir. Bu nedenle tarım okuryazarlığı ile fen bilimleri okuryazarlığı arasında ilişki olması beklenmektedir. Epistemolojik inançlar da bireylerin bilgiye yaklaşımıdır ve fen okuryazarlığının unsurlarını içermektedir. Bu çalışmada sekizinci sınıf düzeyindeki öğrencilerin bilimsel epistemolojik inançlarının tarım okuryazarlıkları üzerindeki katkısını incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırmaya yönelik yöntemlerden olan ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini ortaokul sekizinci sınıfta öğrenim gören öğrenciler oluşturmakta olup ulaşılabilir evren olarak Denizli iline bağlı Acıpayam ilçesi seçilmiştir. Örneklem seçiminde küme örneklemesi ile seçilmiş ve veriler 14 ortaokuldan gönüllü 302 sekizinci sınıf öğrencisinden“Epistemolojik İnanç Ölçeği”,“Tarımsal Okuryazarlık Ölçeği”ve“Demografik Bilgi Formu”uygulanarak elde edilmiştir. Veriler betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları katılımcıların tarım okuryazarlıklarının ve epistemolojik inançlarının orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Epistemolojik inanç alt boyutlarından bilginin gerekçelendirilmesi ve bilginin gelişimi boyutlarında tarım okuryazarlığı ile istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif bir ilişki oluğu tespit edilmiştir. Regresyon analizi bulguları bilimsel epistemolojik inançların tarım okur-yazarlığı varyansını orta düzeyde açıkladığını göstermiştir (R² = 0.187). Analiz bulguları, bilimsel epistemolojik inançların alt boyutlarından bilginin gerekçelendirilmesi ve bilginin gelişiminin, öğrencilerin tarım okuryazarlığı düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı biçimde yordadığını ortaya koymuştur. Bu bulgu, bireylerin bilgiyi gerekçelendirilmiş, sorgulayıcı ve değişime açık bir süreç olarak kavramalarının; onların sürdürülebilir tarım, gıda güvenliği ve çevre dostu üretim gibi toplumsal önemi yüksek konulara daha bilinçli ve sorumlu bir tutum geliştirmelerini desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The products of modern agriculture are indispensable in scientific, economic and social life. For this reason, it is important to raise individuals who know what agriculture is and can apply it. Agricultural literacy refers to knowing and understanding scientific concepts related to agriculture. Components of agricultural literacy such as plant science, animal science, biotechnology and natural resources and the relationship between the environment and agriculture can be associated with the science curriculum. Therefore, it is expected that there is a relationship between agricultural literacy and science literacy. Scientific epistemological beliefs are also individuals' approach to scientific knowledge and is one of elements of science literacy. In this study, it was aimed to examine the contributions of scientific epistemological beliefs of eighth grade students on agricultural literacy. The relational research model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. The population of the research consists of students studying in the eighth grade of secondary school, and the Acıpayam district of Denizli province was selected as the accessible population. Cluster sampling was applied in sample selection and“Epistemological Belief Scale”,“Agricultural Literacy Scale”and“Demographic Information Form”were applied to 302 volunteer eighth grade students from fourteen middle schools. Data were analyzed with descriptive statistics, Pearson correlation analysis and regression analysis. The results showed that the agricultural literacy and epistemological beliefs of the participants were at a moderate level. A statistically significant and positive relationship was found between the“justification of knowledge”and“development of knowledge”dimensions of epistemological beliefs and agricultural literacy. Regression analysis showed that scientific epistemological beliefs moderately explained the variance of agricultural literacy (R² = 0.187). Also, the analysis findings revealed that the sub-dimensions of scientific epistemological beliefs, justification of knowledge and development of knowledge, statistically significantly predicted the agricultural literacy levels of students. Findings suggested that individuals' perception of knowledge as a justified, questioning and open-to-change process supports them in developing a more conscious and responsible attitude towards issues of high social importance such as sustainable agriculture, food security and environmentally friendly production.