Ücretli öğretmen olarak çalışan fen bilimleri öğretmenlerinin öğretmen motivasyonlarının incelenmesi
Exploring substitute science teachers' motivation at middle schools
- Tez No: 966435
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MUSTAFA ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma devlet ortaokullarında ücretli öğretmen olarak görevlendirilmiş fen bilimleri öğretmenlerinin öğretmen motivasyonlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2023-2024 eğitim öğretim yılında Muğla ili Menteşe ilçesi ve Yatağan ilçesindeki ortaokullarda görevlendirilmiş ücretli fen bilimleri öğretmenleri tarafından oluşturulmaktadır. Araştırmaya katılımcılar kartopu örnekleme yöntemi ile seçilmiş olup ortaokullarda görevli altısı kadın biri erkek olmak üzere toplamda yedi ücretli fen bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Katılımcılarla gerçekleştirilen görüşmeler, ortalama 40-90 dakika arasında sürmüş olup görüşme sırasında karşılıklı cereyan ile ortaya çıkan bazı sorularla da detaylandırılmıştır. Araştırmacı tarafından görüşmelerden elde edilen ses kayıtları yazılı doküman haline getirilmiştir. Toplanan veriler nitel veri analiz yaklaşımlarından olgu bilim analizi ile çözümlenmiş on basamakta kodlanmış olup betimsel bir anlatımla sunulmuştur. Araştırma da elde edilen bulguların incelenmesi neticesinde, ücretli öğretmen olarak görevlendirilmiş fen bilimleri öğretmenleri motivasyon düzeylerini etkileyen faktörlerin okul gereksinimlerinin yetersizliği, dışlanma, karamsarlık, maddi yetersizlik ve çaresizlik olmak üzere beş ana tema etrafında toplandığı sonucuna ulaşılmıştır. Ücretli fen bilimleri öğretmenlerinin motivasyonlarını azaltan on üç dışsal faktör olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır; laboratuvar malzemelerini ve model kullanamamak, proje ve etkinliklere kullanamamak, proje desteği görmemek, iş ve sorumluluk paylaşımı gerçekleşmemesi, ilgisiz tavır, ek iş ve ağır yüküdür. Bununla beraber işsiz kalma düşüncesi, geleceği görememek ve meslek aşkının ölmesi ücretli fen bilimleri öğretmenlerinin motivasyonlarını azaltan içsel faktör olduğu tespit edilmiştir. Ücretli fen bilimleri öğretmenlerinin motivasyon düzeyini daha çok dışsal motivasyon faktörlerinin olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to explore teaching motivation of science teachers who were assigned as substitute teachers in public secondary schools. Phenomenology, one of the qualitative research designs, was used in the study. The participants of the study were substitute science teachers who were assigned to middle schools in Menteşe and Yatağan districts of Muğla Province in the 2023-2024 academic year. The participants were selected by snowball sampling method and consisted of seven substitute science teachers working in middle schools. The data were collected using a semi-structured interview form prepared by the researcher. The interviews with the participants lasted between 40-90 minutes and were elaborated with some questions that emerged during the interview. The audio recordings obtained from the interviews were converted into written documents by the researcher. The data were analyzed by phenomenological analysis, one of the qualitative data analysis approaches, and presented in a descriptive manner. Analysis revealed that the factors affecting the motivation of science teachers assigned as substitute teachers were gathered around five main themes: inadequacy of school requirements, exclusion, pessimism, financial inadequacy and helplessness. Thirteen external factors were found to reduce the motivation of substitute science teachers. Some important external factors were listed as non-usage laboratory materials, and models, not participating in projects and activities, not receiving guidance support, not sharing work and responsibility, uninterested manner, uncertainty of appointment, additional work, and excessive workload. In addition, the thought of being unemployed, not being able to see the future and the death of the love of the profession were found to be intrinsic factors that reduced the motivation of substitute science teachers. It was found that extrinsic motivation factors had a negative effect on the motivation level of substitute science teachers.