Sosyal bilgiler eğitimi alanında yapılan lisansüstü tezlerin eğitim 4.0 bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of postgraduate theses in the field of social sciences education in the context of education 4.0
  1. Tez No: 966441
  2. Yazar: YUSUF ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye'de sosyal bilgiler eğitimi alanında yapılan lisansüstü tezleri Eğitim 4.0 bağlamında değerlendirmeyi amaçlayan bu araştırmada, nitel yöntem paradigmaları doğrultusunda doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen araştırmanın çalışma grubu, sosyal bilgiler eğitimi alanında Eğitim 4.0 ve içerikleri ile ilgili yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinden oluşmaktadır. Belirlenen tezlerin, tarih aralığı olmaksızın sosyal bilgiler eğitimi alanında yapılmış olması ve Eğitim 4.0 bağlamında tematik bir içeriğe sahip olması, çalışma grubuna dahil edilme ölçütleri olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda, YÖK Ulusal Tez Merkezinde 'sosyal bilgiler eğitimi' ve Eğitim 4.0'a ilişkin kavramlar girilerek tarama yapılmış ve 227 teze ulaşılmıştır. Araştırmanın kapsamı dışında kalan ve ulaşılamayan 28 tez, araştırmaya dahil edilmemiştir. Dolayısıyla 199 tez, araştırmanın veri toplama aracı olan dokümanları oluşturmaktadır. Belirlenen lisansüstü tez çalışmalarının analizi için yayın sınıflama formu oluşturulmuş ve Microsoft Excel yazımı ile veriler bu forma uygun şekilde sistematik olarak kategorize edilmiştir. Doküman incelemesi ile elde edilen veriler, betimsel ve içerik analizleri ile çözümlenmiştir. Araştırmanın bulguları değerlendirildiğinde, yüksek lisans türünde yayımlanan tezlerin doktora tezlerine oranla daha fazla olduğu, en fazla lisansüstü tezin 2019 yılında ve Türkiye genelinde toplam 45 farklı üniversitede yayımlandığı belirlenmiştir. Lisansüstü tez çalışmaları yıllara ve konularına göre değerlendirildiğinde ise erken yıllarda (2005-2012) daha çok problem çözme ve yaratıcı düşünme gibi 21. yüzyıl becerilerine odaklanılırken, son yıllarda (2018-2023) artırılmış gerçeklik, sanal müze ve oyun ve oyunlaştırma gibi teknolojik ve yenilikçi temalar ön plana çıkmıştır. Başta eleştirel düşünme becerisi olmak üzere sanal müze, oyun ve oyunlaştırma ve artırılmış gerçeklik gibi eğitimde teknolojik yeniliklere odaklanan Eğitim 4.0 konularının lisansüstü tezlerde en fazla tercih edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak e-kitap, sanal gerçeklik, infografik, çoklu okuryazarlık, e-okuryazarlık, kariyer bilinci ve liderlik becerisi konularının az sayıda yer aldığı belirlenmiştir. Lisansüstü tezlerin yöntemlerine ilişkin bulgular değerlendirildiğinde, en sık kullanılan yöntemin nitel yöntem ve durum çalışması deseni olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Evren/örneklem/çalışma grubu açısından en sık çalışma yapılan grubun ortaokul öğrencileri olduğu tespit edilmiştir. En sık kullanılan veri toplama aracının, nicel ölçümlere dayalı akademik başarı testleri olduğu ve coğrafya alanında kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. İlgili sonuçlar doğrultusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to evaluate the postgraduate theses in the field of social studies in Turkey in the context of Education 4.0, document analysis method was used in line with qualitative method paradigms. The study group of the research, which was determined by criterion sampling method, consists of master's and doctoral theses related to Education 4.0 and ducation 4.0 contents in the field of social studies education. The criteria for inclusion in the study group were that the theses were conducted in the field of social studies education without a date range and had a thematic content in the context of Education 4.0. In this context, a search was made by entering the concepts related to 'social studies education' and Education 4.0 in the YÖK National Thesis Center and 227 theses were reached. The 28 theses that were out of the scope of the research and could not be reached were not included in the study. Therefore, 199 theses constitute the documents that are the data collection tool of the study. A publication classification form was created for the analysis of the identified postgraduate thesis studies and the data were systematically categorized in accordance with this form using Microsoft Excel. The data obtained through document analysis were analyzed through descriptive analysis and content analysis. When the findings of the study were evaluated, it was determined that there were more master's theses than doctoral theses, and the highest number of graduate theses were published in 2019 and in 45 different universities across Turkey. When graduate thesis studies are evaluated according to years and topics, it is seen that in the early years (2005-2012), the focus was mostly on 21st century skills such as problem solving and creative thinking, while in recent years (2018-2023), technological and innovative themes such as augmented reality, virtual museum and games and gamification have come to the fore. It was concluded that Education 4.0 topics focusing on technological innovations in education such as virtual museum, game and gamification and augmented reality, especially critical thinking skills, were most preferred in graduate theses. However, e-books, virtual reality, infographics, multiliteracy, e-literacy, career awareness and leadership skills were found to be very few. When the findings regarding the methods of the postgraduate theses were evaluated, it was concluded that the most frequently used method was qualitative method and case study design. In terms of the population/sample/study group, it was determined that the most frequently studied group was middle school students. It was concluded that the most frequently used data collection tool was academic achievement tests based on quantitative measurements and used in the field of geography. Suggestions were given in line with the relevant results.