Polikaprolakton esaslı polimerik sorbentlerin sentezi ve sulardan kirliliklerin gideriminde kullanımı
Synthesis of polycaprolactone based polymeric sorbents and their use in removing pollutants from water
  1. Tez No: 966445
  2. Yazar: YAĞMUR ÇEVİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAL BÜLBÜL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez kapsamında çok fonksiyonlu polikaprolakton esaslı makromonomerler ve farklı çapraz bağlayıcılar kullanılarak çeşitli sorbentler sentezlenmiş ve bu polimerlerin şişme özellikleri incelenmiştir. Çapraz bağlayıcı türlerinin değişimi ile elde edilen farklı çapraz bağ yoğunlukları, yeni sorbentlerin solvent absorblama özelliklerinde farklılık yaratmıştır. Sentezlenen sorbentlerin solvent ve organik kirleticileri absorblama kapasiteleri belirlendikten sonra, bu maddelerin absorbsiyon ve desorbsiyon hızları ölçülmüş ve ardından sorbentlerin yeniden kullanım testleri yapılmıştır. Aynı zamanda sentezlenen sorbentlerin FT-IR, SEM, TGA analizleri ile karakterizasyonları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, various sorbents were synthesized using multifunctional polycaprolactone-based macromonomers and different crosslinkers, and the swelling properties of these polymers were investigated. Different crosslink densities obtained by varying the crosslinker types resulted in differences in the solvent absorption properties of the new sorbents. After determining the solvent and organic pollutant absorption capacities of the synthesized sorbents, their absorption and desorption rates were measured, and then reuse tests were conducted. The synthesized sorbents were also characterized using FT-IR, SEM, and TGA analyses.