Duyarlık eğitimi çerçevesinde Miyase Sertbarut'un çocuk romanları
Miyase Sertbarut's children's novels in the framework of sensitivity education
- Tez No: 966446
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışmada; çocuk edebiyatı alanında eserler veren, çocuk dünyasını ve çocuk gerçekliğini iyi tanıyıp eserlerinde işleyen, kurgu ve üslup açısından çocukların ilgisini çeken, eserleriyle ilgili akademik çalışmalar da yapılan çocuk edebiyatı yazarlarından Miyase Sertbarut'un ortaokul düzeyine yönelik çocuk romanlarının duyarlık eğitimi bağlamında,“birey”ve“toplum”ana temaları özelinde incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, araştırmacı tarafından alan yazın taranarak 80 duyarlık alanı tespit edilmiştir. Kaynaklarda ayrı ayrı ele alındığı, sınıflandırılmadığı görülen bu duyarlık alanları, tez kapsamında birbirleriyle ilişkileri doğrultusunda sınıflandırılmış ve bu sınıflama ile duyarlık alanlarının ayırt edilmesinin ve anlaşılırlığının kolaylaştırılması hedeflenmiştir. Sınıflama yapılırken uzman görüşleri doğrultusunda, duyarlık alanlarından birbirine içerik olarak çok benzeyen, iç içe geçtiği görülenler birleştirilmiş; farklılık taşıdığı ve ayrıştırılabileceği görülen duyarlık alanları ayrılmış ve bu işlemin sonunca duyarlık alanı sayısı 82 olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın dokümanlarının incelenmesi sonucunda 28 yeni duyarlık alanı tespit edilerek alan kaynaklarında yer alan duyarlık alanlarına eklenmiş, böylece çalışma kapsamında yapılan duyarlık alanı sınıflamasında 110 duyarlık alanı yer almıştır. Çalışmanın, duyarlık alanlarının sınıflandırılması bakımından özgünlük taşıdığı ve alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca çocuk okurlar arasında tanınırlığı ve okunurluğu yüksek olan Miyase Sertbarut'un eserlerinde duyarlık alanlarının yer alma durumu, en çok yer alan duyarlık alanları ve duyarlık göstergelerine yönelik verilere, ayrıca eserlerin duyarlık eğitiminde kullanılabilirlik durumuna ilişkin değerlendirmelere ulaşılması bakımından da alana katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Çalışmanın dokümanlarını çocuk edebiyatı yazarlarından Miyase Sertbarut'un ortaokul düzeyine yönelik olan çocuk romanları oluşturmuştur. Çalışmada yazarın ortaokul düzeyine yönelik çocuk romanlarının tamamı incelenmiş, eserlerde duyarlık alanları bakımından çeşitlilik bulunduğu, duyarlık iletilerine sıkça yer verildiği tespit edilmiştir. Eserlerde“birey”ve“toplum”üst temaları altında toplanan 72 farklı duyarlık alanından 64'ünün yer aldığı saptanmış, sekiz duyarlık alanına ilişkin ileti belirlenememiştir. Eserlerde toplam 690 duyarlık iletisi tespit edilmiş, incelenen eserlerin duyarlık alanları açısından zengin olduğu değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda eserlerin çocukların duyarlık eğitimine katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada incelenen 12 eserde; 690 örneğin 404'ünde (%59) duyarlığın aktif olarak davranışlarla ve sözlerle gösterildiği, 286'sında (%41) pasif olarak duygularla, iç dünya üzerinden yansıtıldığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda, incelenen eserlerde duyarlığın çoğunlukla aktif olarak gösterildiği, eserdeki karakterlerin duyarlı, bilinçli, etkin kişileri örneklediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the children's novels of Miyase Sertbarut, a children's literature author who has a strong understanding of children's worlds and realities, who has captured children's attention with her fiction and style, and whose works have been subject to academic studies, within the context of sensitivity education, specifically focusing on the main themes of“individual”and“society.”In this study, the researcher scanned the literature and identified 80 areas of sensitivity. These areas of sensitivity, which were not discussed separately in the sources and were not classified, were classified within the scope of the thesis based on their interrelationships. This classification aims to facilitate the identification and understanding of these areas of sensitivity. During the classification process, in line with expert opinions, sensitivity areas that were found to be very similar in content and intertwined were combined; sensitivity areas that were found to be different and separable were separated, resulting in a total of 82 sensitivity areas. As a result of this review of the study's documents, 28 new sensitivity areas were identified and added to the sensitivity areas in the field resources, resulting in a total of 110 sensitivity areas in the sensitivity area classification prepared within the scope of the study. The study is believed to be original in its classification of sensitivity areas and to contribute to the field. It is also expected to contribute to the field by providing data on the presence of sensitivity areas in the works of Miyase Sertbarut, whose work is well-known and readable among child readers, the most frequently cited sensitivity areas and sensitivity indicators, and assessments of the works' usability in sensitivity education. Document analysis, a qualitative research method, was used in the study. The study documents consisted of children's novels by Miyase Sertbarut, a children's literature author, aimed at middle school level. All of the author's middle school children's novels were examined, and it was determined that the works were diverse in terms of sensitivity areas and frequently included sensitive messages. The works were identified to include 64 of the 72 different sensitivity areas grouped under the main themes of“individual”and“society,”and messages related to eight sensitivity areas could not be identified. A total of 690 sensitivity messages were identified in the works, and the examined works were assessed as rich in sensitivity areas. Therefore, it was concluded that the works would contribute to children's sensitivity education. In the 12 works examined in this study, it was determined that in 404 of the 690 examples (59%), sensitivity was actively demonstrated through behavior and words, while in 286 (41%) it was passively reflected through emotions and the inner world. In this respect, it was determined that sensitivity was mostly actively portrayed in the works examined, and the characters in the works exemplified sensitive, conscious, and active individuals.