Yeni evli çiftlerde eşler arası uyum ve merhamet arasındaki ilişkinin manevi danışmanlık bağlamında incelenmesi
Examining the relationship between spousal harmony and compassion i̇n newly married couples i̇n the context of spiritual counseling
- Tez No: 966460
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı yeni evli çiftlerde eşler arası uyum ve merhamet arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Eşler arası uyum ile ilişki içerisinde olan pek çok unsur bulunmaktadır. Merhamet duygusu da eşler arası uyumla ilişkisi olan kavramlardan biridir. Türkiye'de yapılan evlilik konulu çalışmaları incelediğimizde manevi danışmanlık bağlamında eşler arası uyum ve merhamet ilişkisini araştıran doğrudan bir kaynağa rastlanılmamıştır. Çalışmamıza Tekirdağ, Bursa ve İstanbul illerinde ikamet eden 0-5 yıl arası evli 294 kişi katılmıştır. Uygulanan Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği ve Merhamet Ölçeği sonrası ilişkisel tarama modeli ile evli çiftlerin eşler arası uyum ve merhamet duyguları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca demografik değişkenler açısından araştırma sonucunu incelediğimizde; eşler arası uyum; cinsiyete, yaşa ve eşler arasındaki yaş farkına göre anlamlı bir farklılık göstermezken çocuk sahibi olma durumuyla negatif yönlü anlamlı bir farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between spousal harmony and compassion in newlywed couples. There are many elements that are related to spousal harmony. Compassion is also one of the concepts that are related to spousal harmony. When we examine the studies on marriage conducted in Turkey, no direct source was found that investigated the relationship between spousal harmony and compassion in the context of spiritual counseling. 294 people who were married for 0-5 years and resided in Tekirdağ, Bursa and Istanbul provinces participated in our study. After the application of the Renewed Dyadic Adjustment Scale and Compassion Scale, a significant relationship was determined between the spousal harmony and compassion feelings of married couples with the relational screening model. In addition, when we examine the research result in terms of demographic variables; while spousal harmony did not show a significant difference according to gender, age and age difference between spouses, it showed a negative significant difference with the status of having children.