Ergenlerde sosyal medya bağımlılığının akran ilişkilerine etkisinde duygu düzenleme becerilerinin aracı rolü
The mediating role of emotion regulation skills in the effect of social media addiction on peer relationships in adolescents
- Tez No: 966496
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, ergenlerin sosyal medya bağımlılığı düzeyleri ile akran ilişkileri düzeyleri arasındaki ilişkide duygu düzenleme stratejileri (yeniden değerlendirme ve bastırma stratejileri) düzeylerinin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini Konya merkez ilçelerinin Millî Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda öğrenim gören 14-18 yaş grubu 495 kadın (%60.1) ve 328 erkek (%39.9) olmak üzere toplam 823 ergen oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Çocuk ve Ergenlerde Duygu Düzenleme Ölçeği, Akran İlişkileri Ölçeği kullanılmıştır. Ergenlerin akran ilişkileri düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla t-testi uygulanmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi yapılmıştır. Sosyal medya bağımlılığı ile akran ilişkileri arasındaki ilişkide yeniden değerlendirme stratejisi ve bastırma stratejisi değişkenlerinin aracı rolü test edilmiştir. Aracılık analizi Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, sosyal medya bağımlılığı ile yeniden değerlendirme stratejisi ve akran ilişkileri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yeniden değerlendirme stratejisinin, sosyal medya bağımlılığı ile akran ilişkileri arasında tam aracı role sahip olduğu görülmüştür. Bastırma stratejisinin ise sosyal medya bağımlılığı ile akran ilişkileri arasında herhangi bir aracı role sahip olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca kadın ergenlerin akran ilişkileri düzeyi erkek ergenlere göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of emotion regulation strategies (reappraisal and suppression strategies) in the relationship between adolescents' social media addiction levels and their peer relationships. The research sample consisted of 823 adolescents, 495 females (60.1%) and 328 males (39.9%), aged 14-18, studying in schools affiliated with the National Education Directorate in the central districts of Konya. The Personal Information Form, Social Media Addiction Scale, Emotion Regulation Scale for Children and Adolescents, and Peer Relationships Scale were used in the data collection process. A t-test was applied to determine whether the peer relationship levels of adolescents differed significantly by gender. Pearson Product-Moment Correlation Analysis was conducted to reveal the relationships between continuous variables. The mediating roles of reappraisal strategy and suppression strategy variables in the relationship between social media addiction and peer relationships were tested. Mediation analysis was conducted using Structural Equation Modeling (SEM). The study found positive and significant relationships between social media addiction, reappraisal strategies, and peer relationships. The reappraisal strategy was found to have a full mediating role between social media addiction and peer relationships. The suppression strategy, however, was found to have no mediating role between social media addiction and peer relationships. Furthermore, female adolescents' level of peer relationships was found to be significantly higher than male adolescents.