Meme kanseri ilişkili lenfödemi olan kadınlarda sosyal desteğin lenfödeme yönelik öz bakım uyumu ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of social support on self-care adherence and quality of life in women with breast cancer–related lymphedema
- Tez No: 966497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, meme kanseri ile ilişkili lenfödemi olan hastalarda sosyal desteğin, lenfödem ilişkili öz bakım uyumu ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapıldı. Bu araştırma, 01.08.2024 – 15.03.2025 tarihleri arasında, Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Lenfödem ünitesinde 101 kadın ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanılama Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”,“Meme Kanseri İlişkili Lenfödem Öz Bakım Ölçeği (MKİLÖÖ)”,“Lenfödem Kol Yaşam Kalitesi Ölçeği (LKYKÖ)”kullanıldı. Veriler online olarak toplandı. Etik kurul onayı alındı. Verilerin istatiksel analizinde birim sayısı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan ve minimum, maksimum değerler verildi. İki grubun karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t Test, ikiden fazla kategorili değişkenlerin karşılaştırmaları Varyans Analizi (ANOVA) ile yapıldı. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile incelendi. Ölçeklerin puan ortalamaları sırasıyla ÇBASDÖ 57,37 ± 17,90 ; MKİLÖÖ 91,66 ± 11,25; LYKKÖ 55,80 ± 15,27 puandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted in order to evaluate the effects of social support on lymphedema-related self-care compliance and quality of life in patients with breast cancer-related lymphedema. This study was conducted with 101 women in the Lymphedema Unit of Ankara University Ibn-i Sina Hospital between 01.08.2024 and 15.03.2025.“Patient Identification Form”,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MPSPSS)”,“Breast Cancer-Related Lymphedema Self-Care Scale (BCRL-SCS)”,“Lymphoedema Arm Quality of Life Scale (LAQLS)”were used in data collection. Data were collected online. Ethics committee approval was received. In the statistical analysis of the data, unit number, percentage, mean, standard deviation, median and minimum and maximum values were given. In the comparison of two groups, Independent Samples t Test was used, and the comparisons of variables with more than two categories were made with Variance Analysis (ANOVA). The relationships between the variables were examined with Pearson correlation coefficient. The mean scores of the scales were 57.37 ± 17.90 for MSPSS; 91.66 ± 11.25 for BCRL-SCS; 55.80 ± 15.27 for LAQLS, respectively.