Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. ve 6. sınıf öğrencilerindeakademik motivasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of academic motivation among 1st and 6th year students at Kocaeli University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 966511
  2. Yazar: ABDULLAH USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmanın amacı, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin akademik motivasyon seviyelerini içsel motivasyon, dışsal motivasyon, motivasyonsuzluk alt boyutlarıyla birlikte değerlendirmek ve motivasyonun cinsiyet, dönem, kronik hastalık, konaklama, ulaşım, not ortalaması, tercih sırası ve uzmanlık hedefi gibi çeşitli demografik ve çevresel faktörlerle olan ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışma, öğrencilerin akademik süreçlerindeki tutumlarının daha iyi anlaşılmasına ve ihtiyaç duydukları eğitimsel desteklerin belirlenmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma, 2024–2025 eğitim öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören toplam 503 öğrenci ile yapılmıştır. Veriler, çevrim içi ortamda hazırlanan ve üç bölümden oluşan anket formu ile toplanmıştır. Akademik motivasyon düzeyleri“Üniversite Öğrencilerinde Motivasyon Ölçeği”kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS 29.0 istatistik programında analiz edilmiş, normal dağılıma uygunluk testleri uygulanmış ve gerekli görülen durumlarda Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Dunn testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Kadın öğrencilerin içsel motivasyon, motivasyonsuzluk ve toplam ölçek puanları erkek öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha yüksektir. Dönem 1 öğrencilerinin motivasyonsuzluk alt boyut puanları, dönem 6 öğrencilerine göre anlamlı düzeyde daha yüksektir. Uzmanlık tercihi kararsız olan öğrencilerde, içsel motivasyon ve toplam ölçek puanları diğer gruplara göre daha düşüktür. Kronik hastalık durumu, konaklama türü, ulaşım şekli, yaş, not ortalaması, tercih sırası değişkenleri ile motivasyon düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Toplam ölçek puanı ile içsel motivasyon arasında güçlü, dışsal motivasyon ve motivasyonsuzluk ile orta düzeyde pozitif korelasyon saptanmıştır. Sonuç: Çalışma sonuçları, tıp fakültesi öğrencilerinin akademik motivasyon düzeylerinin bazı bireysel ve çevresel faktörlerden etkilenebileceğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, akademik motivasyonun artırılması için öğrenci merkezli eğitim programları geliştirilmesi, danışmanlık uygulamalarının güçlendirilmesi ve öğrenme sürecini destekleyici yaklaşımların benimsenmesi önerilmektedir. Bu çalışma, ilerleyen dönemlerde yapılacak olan benzer nitelikteki araştırmalara yol gösterici olabilecek veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study aims to evaluate the academic motivation levels of students at Kocaeli University Faculty of Medicine in terms of the subdimensions of intrinsic motivation, extrinsic motivation, and amotivation. It also seeks to examine the relationship between academic motivation and various demographic and environmental factors such as gender, year of study, presence of chronic illness, accommodation type, means of transportation, academic grade point average, university preference order, and specialty preference. The study intends to contribute to a better understanding of students' attitudes towards academic processes and to the identification of their educational support needs. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study was conducted with 503 students enrolled at Kocaeli University Faculty of Medicine during the 2024–2025 academic year. Data were collected through an online questionnaire consisting of three sections. Academic motivation levels were assessed using the“Motivation Scale for University Students.”The obtained data were analyzed using IBM SPSS 29.0 statistical software. Normality tests were conducted, and where appropriate, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Dunn's test, and Spearman correlation analysis were used. Results: Female students had significantly higher scores in intrinsic motivation, amotivation, and total scale scores compared to male students. First-year students showed significantly higher amotivation scores than sixth-year students. Students who were undecided about their specialty preference had lower intrinsic motivation and total scale scores compared to other groups. No significant differences were found in academic motivation levels based on the presence of chronic illness, type of accommodation, mode of transportation, age, academic grade point average, or university preference order. A strong positive correlation was found between total scale score and intrinsic motivation, and a moderate positive correlation with extrinsic motivation and amotivation. Conclusion: The results of this study indicate that academic motivation levels among medical students may be influenced by certain individual and environmental factors. Based on these findings, it is recommended that student-centered educational programs be developed, academic counseling services be enhanced, and approaches that support the learning process be adopted. This study provides valuable data that may guide future research on the subject.