Akıcı okuma eğitiminin ortaokul öğrencilerinin akıcı okuma okuduğunu anlama ve okuma özyeterliklerine etkisi
The effect of fluent reading education on the fluent reading comprehension skills and readi̇ng self-efficacy of secondary school students
  1. Tez No: 966512
  2. Yazar: CEMİL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN HAMZADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, akıcı okuma eğitiminin akıcı okumaya okuduğunu anlamaya ve okuma özyeterliğine etkisinin olup olmadığını saptamaktır. Araştırmaya Gaziantep ilinde bulunan bir devlet okulundaki 7.sınıfta öğrenim gören 20 kontrol grubundan 22 deney grubundan olmak üzere toplam 42 öğrenci katılmıştır. Gerçek deneme modellerinden olan ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma yönteminin kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında“Okuduğunu Anlama Testi”“Okur Özyeterlik”,“Doğru ve Akıcı Sessiz Okuma”,“Prozodik Okuma”ölçeklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sürecinde seçilen metinler, deney grubuna akıcı okuma eğitimi verilerek; kontrol grubuna ise bu yönde bir eğitim verilmeden okutulmuştur. Veriler analiz edilirken Mann-Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlardan biri akıcı okuma eğitiminin doğru ve akıcı sessiz okuma yönünden deney grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında bir farklılık oluşturmadığı görülmektedir. Araştırmada ulaşılan sonuçlardan bir diğeri akıcı okuma eğitiminin prozodik okuma yönünden deney grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık oluşturduğu görülmektedir. Araştırmada ulaşılan bir diğer sonuç akıcı okuma eğitiminin okuduğunu anlama becerileri yönünden deney grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık oluşturmadığı görülmektedir. Araştırmada ulaşılan son sonuç ise akıcı okuma eğitiminin okuma özyeterliği yönünden deney grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık oluşturmadığı görülmektedir. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre akıcı okuma eğitimi öğrencilerin prozodik okumaları üzerinde olumlu yönde etkili olurken, doğru ve akıcı sessiz okuma, okuduğunu anlama ve okuma özyeterliklerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether fluent reading education has an effect on fluent reading, reading comprehension, and reading self-efficacy. A total of 42 7th grade students, 20 in the control group and 22 in the experimental group, studying in a public school in the province of Gaziantep participated in the study. A quasi-experimental research method with a pre-test-post-test control group, which is one of the true experimental designs, was used. The“Reading Comprehension Test,”“Reader Self-Efficacy,”“Accurate and Fluent Silent Reading,”and“Prosodic Reading”scales were used to collect data. The experimental group was given fluent reading education, while the control group was given no such education. Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed Rank tests were used to analyze the data. One of the results of the study was that fluent reading education did not cause any difference when comparing the experimental and control groups in terms of accurate and fluent silent reading. Another result of the study was that fluent reading instruction produced a significant difference in terms of prosodic reading when comparing the experimental group and the control group. Another result of the study was that fluent reading instruction did not produce a significant difference in terms of reading comprehension skills when comparing the experimental group and the control group. The final result of the study was that fluent reading instruction did not produce a significant difference in terms of reading self-efficacy when comparing the experimental group and the control group. According to the results of the study, fluent reading instruction had a positive effect on students' prosodic reading, while it did not produce a significant difference in accurate and fluent silent reading, reading comprehension, or reading self-efficacy.