Sezaryen sonrası annelerin öz şefkat düzeyinin, ağrı ve anne bebek bağlanması üzerine etkisi
The effect of mothers' self-compassion level on pain and mother-baby bonding after caesarean section
- Tez No: 966510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜNDOGDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma sezaryen sonrası annelerin öz-şefkat düzeyinin, ağrı ve anne bebek bağlanması üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini, Konya ilinde Medova Hastanesinde Aralık 2024 ile Şubat 2025 tarihleri arasında sezaryen olan anneler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini 200 anne oluşturdu. post-hoc güç analizi sonucunda %5 anlam düzeyinde örneklemin gücünün % 90 olduğu belirlendi. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Öz-şefkat Kısa Formu”,“VAS Ağrı Skalası”ve“Anne Bebek Bağlanma Ölçeği”kullanıldı. Araştırmada etik kurul onayı ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş onam alındı. Veriler yüz yüze anket yöntemi ile toplandı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Statistical Package for Social (SPSS) programında tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, sayı ve yüzdelik dilim), normallik dağılımına göre parametrik ve nonparametrik testler ile G*Power 3.1.9.7 ile Post-Hoc güç analizi kullanıldı. Aracı etkisini analiz etmek için Yapısal Eşitlik Modeli kullanıldı. Elde edilen bulgular sonucunda sezaryen olan annelerin yaş ortalamaları 30 ve %65 'inin gelirinin gidere denk, %38 inin sezaryen sonrası ilk dört saatte mobilize olduğu belirlendi. Annelerin sezaryen sonrası ağrı puan ortalamasının 5,48 ± 2,67 puan, öz-şefkat toplam puan ortalamasının 36,67 ± 6,44 ve anne bebek bağlanması toplam puan ortalamasının 20,67 ± 3,70 olduğu saptandı. Öz-şefkat ile anne bebek bağlanması arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlendi (p0,05). Öz şefkatin anne-bebek bağlanması üzerindeki etkisinin, sezaryen sonrası ağrı değişkeni modele dahil edilmeden önce 0,128 birim iken, ağrı değişkeni eklendiğinde bu etkinin 0,126 birime düştüğü ve ağrının aracı rol oynamadığı görüldü (p>0.05). Sonuç olarak öz-şefkat düzeyinin anne bebek bağlanma üzerine etkili olduğu, öz şefkatin anne bebek bağlanma üzerine etkisinde ağrının aracı rol oynamadığı saptandı. Annelerin anne bebek bağlanmasında etkili olabilecek öz-şefkat düzeylerini artırmaya yönelik ileri araştırmalar yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of mothers' self-compassion levels on pain and mother-infant bonding after a cesarean section. The study population consisted of mothers who had a cesarean section at Medova Hospital in Konya between December 2024 and February 2025. The study sample consisted of 200 mothers. As a result of post-hoc power analysis, the sample power was determined to be 90% at the 5% significance level. The“Patient Identification Form,”“Self-Compassion Short Form,”“VAS Pain Scale,”and“Mother-Infant Bonding Scale”were used to collect data. Ethics committee approval was obtained for the study, and written informed consent was obtained from the individuals. Data were collected via face-to-face survey method. For the statistical analysis of the data, descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum, maximum, number, and percentile) were used in the Statistical Package for Social (SPSS) program, parametric and non-parametric tests according to normal distribution, and post-hoc power analysis with G*Power 3.1.9.7 were used. Structural Equation Modeling was used to analyze the mediating effect. As a result of the findings, it was determined that the average age of the mothers who had a cesarean section was 30, 65% of their income matched their expenses, and 38% were mobilized in the first four hours after the cesarean section. The mothers' average post-cesarean pain score was 5.48 ± 2.67, the total average self-compassion score was 36.67 ± 6.44, and the total average mother-infant bonding score was 20.67 ± 3.70. A positive and statistically significant relationship was found between self-compassion and mother-infant bonding (p0.05). The effect of self-compassion on mother-infant bonding was 0.128 units before the post-cesarean pain variable was included in the model. However, when the pain variable was added, this effect decreased to 0.126 units, and pain did not play a mediating role (p>0.05). In conclusion, it was determined that self-compassion levels have an impact on mother-infant bonding, and pain does not mediate the effect of self-compassion on mother-infant bonding. Further research is recommended to increase mothers' self-compassion levels, which may have an impact on mother-infant bonding.