Otizmli çocuklarda problemli medya kullanımı, uyku bozuklukları ve öğün davranışları açısındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between problematic media use, sleep disorders and meal behaviours in children with autism
  1. Tez No: 966519
  2. Yazar: KEVSER DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7-11 yaş aralığındaki otizm spektrum bozukluğu tanısı almış çocukların problemli medya kullanımı ile uyku bozuklukları ve öğün davranışları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmada, betimsel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 7-11 yaş aralığındaki otizm spektrum bozukluğu tanısı almış 280 çocuk oluşturmuştur. Veriler, Problemli Medya Kullanım Ölçeği, Çocuklar İçin Uyku Bozuklukları Ölçeği, Otizm Öğün Davranış Kısa Ölçeği ve Kişisel Bilgi formu araçlarıyla toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, otizmli çocuklarda problemli medya kullanımı, otizme özgü öğün davranışları ile uyku bozuklukları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Problemli medya kullanımının, otizme özgü öğün davranışlarını etkilediği özellikle besin reddi davranışının, uyku bozukluklarının alt boyutları (uyku solunum bozuklukları, uyanma sorunları, uyku-uyanma geçiş problemleri, aşırı uyku eğilimi, uykuda aşırı terleme) üzerinde güçlü bir yordayıcı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca problemli medya kullanımı ve besin reddi değişkenlerinin birlikte, çocukların uyku bozukluklarını ve alt boyutlarını anlamlı düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda araştırmacılara ve uygulayıcılara nitel ile nicel çalışmaların birlikte ele alındığı karma araştırmalar planlanması ve ebeveynlere medya kullanımlarını doğru yönetebilmeleri ile alakalı destek eğitimler verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationships between problematic media use, sleep disturbances, and mealtime behaviors in children diagnosed with autism spectrum disorder between the ages of 7 and 11. A correlational screening model, one of the descriptive research methods, was used in the study. The study sample consisted of 280 children diagnosed with autism spectrum disorder between the ages of 7 and 11. Data were collected using the Problematic Media Use Scale, the Sleep Disorders Scale for Children, the Autism Mealtime Behavior Brief Scale, and a Personal Information Form. The findings of the study indicate significant relationships between problematic media use, autism-specific mealtime behaviors, and sleep disturbances in children with autism. Problematic media use was found to influence autism-specific mealtime behaviors, particularly food refusal, and was a strong predictor of sleep disturbance subscales (sleep breathing disorders, arousal problems, sleep-wake transition problems, excessive sleepiness, and excessive sleep sweating). Furthermore, the problematic media use and food refusal variables were found to significantly affect children's sleep disturbances and their subscales. In line with these findings, it is recommended that researchers and practitioners plan mixed studies that combine qualitative and quantitative studies and provide supportive training to parents on how to manage their media use correctly.