Physalis alkekengi L. (solanaceae) bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical studies on Physalis alkekengi L.
  1. Tez No: 966520
  2. Yazar: SOMER HELVACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE KÖKDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Meslek Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Physalis alkekengi L. (Solanaceae), geleneksel Avrupa ve Çin halk tıbbında popüler bir bitkidir ve antifungal, anti-tussif, anti-inflamatuar, analjezik ve ateş düşürücü aktiviteler de dahil olmak üzere birçok etnofarmakolojik özelliğe sahip olduğu bildirilmiştir. Physalis türlerinden bazı aktif bileşenler araştırılmıştır. Ancak, P. alkekengi'nin özütleri ve physalinleri üzerinde antimikrobiyal aktivite çalışması yapılmamıştır. Bu çalışmada, P. alkekengi'nin toprak üstü kısımlarından elde edilen metanol özütünün ve bitkinin kalikslerinden elde edilen diklorometan özütünün olası antimikrobiyal aktivitelerini belirlemeye çalıştık. Özütler, disk difüzyon ve et suyu mikroseyreltme yöntemleri kullanılarak beş Gram pozitif ve beş Gram negatif bakteri ile beş Candida türüne karşı test edildi. Özütler, kromatografik teknikler kullanılarak physalinleri izole etmek için fraksiyonlara ayrıldı ve özütlerden fizalin D izole edildi. Bileşiğin yapısı (1)H-NMR spektroskopik çalışması temelinde aydınlatılmış ve bir referans örneği ve literatür verileriyle karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Sonuçlar, tüm özütlerin ve fizalin D'nin özellikle Gram pozitif bakterilere karşı 32 ila 128 mikrog/mL arasında MİK değerleriyle antibakteriyel etki ile karakterize edildiğini göstermiştir. Metanol özütü, 128 ila 512 mikrog/mL arasında değişen MİK'lerde mantarlara karşı orta düzeyde aktiviteye sahipken, diklorometan özütü ve fizalin D, 256 ila 512 mikrog/mL arasında değişen MİK'lerde mantarlara karşı düşük aktiviteye sahipti. Ek olarak, fizalin D'nin antioksidan aktivitesi nitel DPPH (1,1-difenil-2-pikrilhidrazil) radikal ve TBA (tiyobarbitürik asit) analizleri ile değerlendirilmiştir. Fizalin D, > veya = 10 +/- 2,1'lik bir IC50 değeriyle düşük antioksidan aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Physalis alkekengi L. (Solanaceae) is a popular plant in traditional European and Chinese folk medicine, and it has been reported to have many ethnopharmacological properties including antifungal, anti-cough, anti-inflammatory, analgesic, and febricide activities. Some active components from Physalis species have been investigated. However, no antimicrobial activity studies on extracts and physalins of P. alkekengi have been carried out. In this study, we attempted to identify the possible antimicrobial activities of the methanol extract from aerial parts of P. alkekengi and the dichloromethane extract from calyces of the plant. The extracts were tested against five Gram-positive and five Gram-negative bacteria and five Candida species by using disk diffusion and broth microdilution methods. The extracts were fractionated to isolate physalins using chromatographic techniques, and physalin D was isolated from the extracts. The structure of the compound was elucidated on the basis of (1)H-NMR spectroscopic study, and confirmed by comparison with a reference sample and literature data. Results indicated that all the extracts and physalin D were characterized by antibacterial action, especially against Gram-positive bacteria, with MIC values between 32 and 128 microg/mL. The methanol extract had moderate activity against fungi at MICs ranging from 128 to 512 microg/mL, but the dichloromethane extract and physalin D had low activity against fungi at MICs ranging from 256 to 512 microg/mL. Additionally, the antioxidant activity of physalin D was evaluated by qualitative DPPH (1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl) radical and TBA (thiobarbituric acid) assays. Physalin D showed low antioxidant activity with an IC(50) value of >or= 10 +/- 2.1.