Otizmli çocuklarda idiyopatik parmak ucu yürüyüşü: duyusal regülasyon, fizyolojik regülasyon ve motor planlama becerileri ile ilişkisi
Idiopathic toe walking in children with autism: the relationship with sensory regulation, physiological regulation, and motor planning skills
- Tez No: 924788
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, otizm spektrum bozukluğu tanısı almış ve idiyopatik parmak ucu yürüyüşü sergileyen çocuklarda duyusal regülasyon, fizyolojik regülasyon ve motor planlama becerileri ile idiyopatik parmak ucu yürüyüşü arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca, otizm spektrum bozukluğu tanısı almış çocukların bu becerilerdeki performanslarının tipik gelişim gösteren çocuklarla karşılaştırılması yoluyla, bu alanların normatif bir bağlamda problemli olup olmadığı değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, araştırma iki temel amacı kapsamaktadır: Birincisi, otizmli çocuklarda duyusal regülasyon, fizyolojik regülasyon ve motor planlama becerilerinin idiyopatik parmak ucu yürüyüşü ile olan ilişkisini belirlemek; ikincisi ise, otizmli çocukların bu becerilerdeki performanslarını tipik gelişim gösteren çocuklarla karşılaştırarak aralarındaki farklılıkları değerlendirmektir. Araştırmada, 30 otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuk ve ek veri olarak 30 tipik gelişim gösteren çocuk ile toplamda 60 katılımcı yer almıştır. Veri toplama sürecinde demografik bilgi formu, Duyusal Regülasyon Ölçeği, Fizyolojik Regülasyon Ölçeği ve Algı ve Praksi Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between sensory regulation, physiological regulation, and motor planning skills with idiopathic toe walking (ITW) in children diagnosed with autism spectrum disorder (ASD). Additionally, it aims to evaluate whether these areas are problematic in a normative context by comparing the performance of children with ASD to that of typically developing children. Accordingly, the research encompasses two main objectives: first, to determine the relationship between sensory regulation, physiological regulation, and motor planning skills with ITW in children with ASD; and second, to compare the performance of children with ASD in these skills with that of typically developing children to assess the differences between the groups. The study included a total of 60 participants, consisting of 30 children diagnosed with autism spectrum disorder and an additional 30 typically developing children. Data collection involved the use of a demographic information form, the Sensory Regulation Scale, the Physiological Regulation Scale, and the Perception and Praxis Scale.