Çatalkaya Dağı (İzmir) vejetasyonu
Studies on vejetation in Çatalkaya Dağı (İzmir)
  1. Tez No: 96654
  2. Yazar: HAFİZE HANDAN ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET ÇATALKAYA DAĞI (İZMİR) VEJETASYONU Hafıze Handan ÖNER Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Yusuf GEMİCİ Eylül 2000, sayfa Çatalkaya Dağı Batı Ege Bölgesinde 38°18'02“-38°33'07”kuzey enlemleri ile, 26°55'30“-27°09'34”doğu boylamları arasında yer almaktadır. Dağın deniz seviyesinden yüksekliği, deniz seviyesi ile 1 040 metre arasında değişmektedir. Çatalkaya Dağı,“İzmir - Ankara Jeosenklinal Kuşağı”nın Urla-L17-b3 paftasına düşmektedir. Bölgede görülen en yaygın toprak tipi kireçsiz kahverengi orman topraklandır. İklim tipi termo-mediterrane (sıcak Akdeniz) ve mediterraneden (Akdeniz) oluşan Akdeniz iklimidir. Yapılan çalışma neticesinde Çatalkaya Dağı'nda 3. farklı bitki birliği belirlenmiştir. 1. Sileno urvilleae-Pinetum brutiae Birliği 2. Stacho smyrnensis- Quercetum cocciferae Birliği 3. Sarcopoterium spinosi Birliği Anahtar Sözcük : Çatalkaya Dağı, Vejetasyon, Assosiasyon
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT STUDIES ON VE JETATION IN ÇATALKAYA DA?I (İZMİR) Hafize Handan ÖNER Ph. in Science Supervisor : Prof. Dr. Yusuf GEMİCÎ Semtember 2000. pages Çatalkaya Dağı occur in West Eagean Region between 38° 18' 02“ - 38°33'07”north latitudes and 260 55' 30“ - 27° 09' 34”east longitudes. The mountain's altitute betveen sea-level and 1040 metre. Çatalkaya Dağı, in the Ankara Jeosenklinal Zone" s pafta of Urla-L17-b3 The most common soil type isbrown forest soil without lime. Its climate type is Mediterranean Climate. At the end of this studies 3 different associations were observed. These are : 1. Sileno urvilleae-Pinetum brutiae association 2. Stacho smyrnensis- Quercetum cocciferae association 3. Sarcopoterium spinosi association Keywords : Çatalkaya Dağı,Vejetation, Association