Malpraktisten doğan cezai sorumluluk
Criminal liability arising from malpractice
  1. Tez No: 966543
  2. Yazar: PELİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma sağlık çalışanlarının malpraktisten doğan cezai sorumluluğunu açıklamayı amaçlamaktadır. Sağlık çalışanları sadece hekimler ve diş hekimleriyle sınırlı olmasa da mevzuat gereğince tıbbi müdahale gerçekleştirme ve yürütme yetkisi hekimler ve diş hekimlerine verilmiş olması sebebiyle malpraktis sorumluluğunun genelde hekimler ve diş hekimlerinde olduğu görülmektedir. Tıbbi müdahaleler hastaları iyileştirmek, mevcut sağlık durumunu korumak veya önleme gibi amaçlarla gerçekleştirilmektedir. Tıbbi müdahalenin gerçekleştirilme amacına ulaşıldığı durumda hasta hekim ilişkisinde herhangi bir ihtilafla karşılaşılmamasına rağmen amaçlanan sonuç elde edilemediğinde ise çeşitli hukuki ihtilafların doğduğu görülmektedir. Çalışma konumuz cezai sorumluluk üzerinde odaklanmakta olduğu için ilk olarak tıbbi müdahalelerin kanunda belirtilen bazı suç tiplerine uygun hareketler olmalarına rağmen neden cezai sorumluluk doğurmayan eylemler olduğu açıklanmıştır. Daha sonra da normalde hukuka uygun olan tıbbi müdahalelerin hangi şartlar altında cezai sorumluluk doğuracağı açıklanmıştır. Cezai sorumluluğun müdahalenin neticesinden kaynaklanmadığı, hekimin veya sağlık çalışanının kusurlu hareketlerinden, özen yükümlülüğünün ihlal edilmesinden ve ihmali davranışlarından kaynaklandığı açıklanmıştır. Hekimlerin tıbbi standartlara uygun bir şekilde gerçekleştirdikleri tıbbi müdahaleler sebebiyle hastanın sağlığının kötüye gitmesi, yaralanması hatta ölmesi gibi ağır sonuçlar söz konusu olsa dahi bu neticelerin komplikasyon teşkil etmesi sebebiyle hekimlerin sorumlu olmayacağından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain the criminal liability of healthcare providers arising from medical malpractice. Healthcare providers are not limited to doctors and dentists; however, doctors and dentists are the ones who are authorized to perform and to conduct a medical intervention due to rules of law, thus doctors and dentists are the ones who are mostly responsible for medical malpractice. Medical interventions are conducted to reach targets such as treatment, maintaining health status or prevention. If the medical intervention succeeds and the target is reached, there won't be any disputes arising from the relation between the doctor and the patient, however if the target is not reached then a variety of legal disputes arise from the situation. As our study focuses on criminal liability, firstly the reasons for the medical interventions are why they are not subject to criminal liability although they have some similarities with some types of crimes are tried to be explained. Later, in which circumstances medical interventions create criminal liability as they are normally in accordance with the law is explained. It is stated that criminal liability is not arising according to the result of the intervention; however, it arises due to defective acts, breaching duty of care or negligent acts of doctors and other healthcare providers. It is mentioned that doctors won't face any liability due to the results as deterioration of health of the patient, injuries and even death of the patient if they perform medical intervention in grounds of medical standards.