Malpraktisten doğan cezai sorumluluk
Criminal liability arising from malpractice
- Tez No: 896535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tıp uygulamaları ve hekimlik mesleği, insanların yaşamında tarihsel olarak büyük bir öneme sahip olmuştur. Tıbbi müdahaleler, bireyin yaşam hakkı, vücut bütünlüğü ve sağlığı gibi Anayasa tarafından güvence altına alınan haklarla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle tıp ve hukuk alanları geçmişten bugüne sürekli olarak birbirleriyle bağlantılı olmuştur. Teknolojik ve toplumsal değişimlerin etkisiyle hekim-hasta ilişkisi değişime uğramış ve bu ilişkinin hukuki boyutu da değerlendirilmeye başlanmıştır, taraflar arasında çeşitli hak ve yükümlülükler tanımlanmıştır. Tıbbi müdahalelerin insanlar üzerinde gerçekleştirilmesi nedeniyle, tıbbi uygulamaların kötüye kullanılması veya hatalı uygulamalar söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumlarda, hekimlerin tıbbi müdahalelerinden kaynaklı olarak sorumlu tutulmaları mümkündür. Hekimlerin tıbbi uygulamaları ceza hukuku açısından önem arz etmektedir. Çalışmamızda öncelikle tıbbi malpraktis ve bu kavramlarla ilgili diğer terimler tanıtılmış, çeşitli malpraktis türlerinden kısaca bahsedilmiştir. Daha sonra hekimlerin malpraktis nedeniyle ceza sorumluluğu ve bu konuda uygulanabilecek yaptırımlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Medical practices and the profession of medicine have played a significant role in people's lives throughout history. Due to the nature of medical interventions, they are directly related to rights guaranteed by the Constitution such as the right to life, bodily integrity, and health. Therefore, medicine and law have been interconnected from the past to the present. Over time, changes in technology and society have led to transformations in the doctor-patient relationship, necessitating its evaluation from a legal perspective and defining various rights and obligations for the parties involved. Since medical procedures are performed on individuals, situations such as the abuse of medical practice or improper procedures can occur. In such cases, doctors can be held responsible for medical interventions. The medical practices of doctors are important from a criminal law perspective. In our study, we first introduced the concept of medical malpractice and other related terms, briefly discussing different types of medical malpractice. We then examined the criminal liability of doctors due to medical malpractice and the sanctions that can be applied to them.