Magnetic 1/F noise and hysteresis in anisotropic magnetoresistance
Anizotropik manyetorezistansta manyetik 1/F gürültüsü ve histerezis
  1. Tez No: 966555
  2. Yazar: MAŞİTE SOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATLIPINAR, DR. ARİF ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Manyetik dalgalanmalar, Anizotropik Magnetorezistans (AMR), Dev Magnetorezistans (GMR) ve Tünelleme Magnetorezistans (TMR) etkilerine dayanan magnetorezistif sensörlerin performansını ciddi şekilde düşürmektedir. TMR cihazlarında \%100'leri aşan hassasiyetler elde edilmiş olsa da, bu cihazların alan algılama sınırları, yapısal olarak var olan manyetik gürültü ile sınırlıdır. Bu nedenle, manyetik gürültünün iyi anlaşılması büyük önem taşımaktadır. Bu tezde, AMR cihazlarında manyetik 1/\textit{f} gürültüsü, manyetik alan ve sıcaklığın bir fonksiyonu olarak araştırılmıştır. Bu amaçla, farklı sabitleme (pinning) ve koersiv alanlara sahip değiş-tokuşla kuplajlanmış (exchange-coupled) NiFe örnekleri üretilmiştir. Elde edilen deneysel veriler, Preisach yaklaşımına dayalı olarak geliştirilen özgün bir gürültü modelini test etmek için kullanılmıştır. Modelin amacı, hem histeretik davranışı hem de gözlemlenen manyetik dalgalanmaları yöneten Preisach dağılım fonksiyonunu belirleyerek, manyetik 1/\textit{f} gürültüsü ile manyetik histerezis arasındaki ilişkiyi açıklamaktır. Bu tezde sunulan yöntem ve bulgular, GMR ve TMR çok katmanlı yapılar da dahil olmak üzere diğer spintronik cihazlardaki manyetik gürültüyü incelemek için kolaylıkla uyarlanabilir.
Özet (Çeviri)
Magnetic fluctuations significantly degrade the performance of magnetoresistive sensors based on Anisotropic Magnetoresistance (AMR), Giant Magnetoresistance (GMR), and Tunneling Magnetoresistance (TMR) effects. While several hundreds percent sensitivities were achieved in TMR devices, their field detectivities remain fundamentally limited by inherent magnetic noise. Therefore, a good understanding of magnetic noise is essential. This thesis investigates the magnetic 1/\textit{f} noise in AMR devices as a function of magnetic field and temperature. To facilitate this study, exchange-coupled NiFe samples were fabricated with varying pinning and coercive fields. The experimental data obtained from the samples are used to validate a novel noise model developed based on the Preisach approach. This model aims to elucidate the correlation between magnetic 1/\textit{f} noise and magnetic hysteresis by identifying the Preisach distribution function that governs both the hysteretic response and the observed magnetic fluctuations. The methodologies and findings presented in this thesis can be readily extended to investigate magnetic noise in other spintronic devices, including GMR and TMR multilayers.