Sofokles'in Antigone tragedyasında kadın edimleri
Female acts in Sophocles' Antigone
- Tez No: 966570
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Antik Yunan tragedyasında, özellikle Sofokles'in Antigone adlı eserinde kadın temsillerini incelemektedir. Kadın karakterlerin nasıl temsil edildiği, bu temsillerin dönemin toplumsal, politik ve ritüel yapılarıyla nasıl ilişkilendiği ve kadın edimlerinin (yas tutma, evlenme, etik karar alma) tragedya sahnesindeki işlevi araştırmanın temel sorularını oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışma, tarihsel süreçte kadının sistematik biçimde dışlanışını ve günümüzdeki toplumsal eşitsizliklerin tarihsel temellerini sorgulamayı amaçlamaktadır. Metodolojik olarak Helene Foley'nin Female Acts in Greek Tragedy adlı eserindeki yaklaşım benimsenmiş; kadın edimlerinin tarihsel ve ritüel bağlamlar içinde değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çözümleme hem metinsel incelemeyi hem de tarihsel-kültürel bağlamın yorumlanmasını içermektedir. Antigone tragedyasındaki kadın karakterlerin eylemleri, dönemin toplumsal normları, ritüel pratikleri ve politik yapıları çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tragedya, kolektif kimliğin üretildiği politik ve ritüel bir pratik olarak ele alınmış; George Thomson'ın yaklaşımı doğrultusunda tragedyanın totemci klan ritüellerinden Atina demokrasisine uzanan toplumsal dönüşümle ilişkisi gösterilmiştir. Ayrıca Aristoteles'in Poetika'sındaki tragedya kuramı tartışılmış; tragedyanın epistemik ve felsefi boyutları değerlendirilmiştir. İkinci bölümde Sofokles'in tragedya anlayışı ve eserlerindeki kadın temsilleri incelenmiştir. Sofokles'in, kadın karakterleri diğer tragedya yazarlarına kıyasla daha karmaşık, çatışmalı ve çok boyutlu biçimlerde sahneye taşıdığı ortaya konmuştur. Antigone, Elektra ve Deianeira gibi karakterler, toplumsal normları sorgulayan figürler olarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde Antigone tragedyasında kadın edimlerinin temsili analiz edilmiştir. Foley'nin yaklaşımı temel alınarak bu edimlerin yalnızca bireysel tercihler değil; yasa, töre ve etik arasında kurulan ilişkilerin ritüel ifadeleri olduğu gösterilmiştir. Antigone'nin kardeşi için gerçekleştirdiği gömme eylemi, kişisel bir görev olmanın ötesinde, polis düzenine ve devlet yasasına karşı etik bir direniş pratiği olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, Antik Yunan tragedyasındaki kadın temsillerini dönemin politik, toplumsal ve ritüel bağlamı içinde ele alan bütüncül bir yaklaşım geliştirerek vii literatüre katkıda bulunmayı hedeflemiştir. Kadın figürlerinin kültürel düzenin hem dönüştürücüsü hem de çatlak yaratan özneleri olarak sahneye taşındığı bu tez, yalnızca geçmişe yönelik bir çözümleme değil; aynı zamanda günümüzün toplumsal eşitsizliklerini sorgulamak ve dönüştürmek adına eleştirel bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the representations of women in Ancient Greek tragedy, with a particular focus on Sophocles' Antigone. It explores how female characters are portrayed, how these representations relate to the social, political, and ritual structures of the period, and what functions female acts—such as mourning, marriage, and ethical decision-making—serve within the tragic framework. In this context, the study aims to trace the roots of women's systematic exclusion throughout history and to question the historical foundations of contemporary gender inequalities. Methodologically, the study adopts the approach of Helene Foley as outlined in her work Female Acts in Greek Tragedy. It seeks to analyze female acts within their historical and ritual contexts through both textual analysis and an evaluation of the broader historicalcultural framework. The actions of female characters in Antigone are examined in relation to the social norms, ritual practices, and political structures of the time. The thesis is composed of three main chapters. The first chapter treats tragedy as a political and ritual practice in which collective identity is produced. Following George Thomson's approach, it demonstrates how tragedy evolved in connection with social transformations, from totemic clan rituals to the democratic institutions of Athens. This section also engages with Aristotle's theory of tragedy as articulated in the Poetics, discussing its epistemic and philosophical dimensions. The second chapter investigates Sophocles' tragic vision and the representation of women in his works. It argues that Sophocles portrays female characters in more complex, conflicted, and multi-layered ways compared to other tragedians. Characters such as Antigone, Electra, and Deianeira emerge as figures who challenge the boundaries of social norms. The third chapter analyzes the representation of female acts in Antigone. Drawing on Foley's methodology, it demonstrates that these acts are not merely personal choices but ritualized expressions of the tensions between law, custom, and ethics. Antigone's act of burial for her brother is interpreted not only as a familial duty but also as an ethical gesture of resistance against the order of the polis and the authority of the state. In conclusion, this study offers a comprehensive approach to the representation of women in Ancient Greek tragedy by contextualizing them within the political, social, and ritual structures of the period. By framing female figures as both transformative agents and disruptive subjects of cultural order, the thesis contributes to the existing ix literature and aims to develop a critical perspective that not only deepens our understanding of the past but also interrogates and challenges present-day social inequalities.