Posthumanist literature as cultural ecology: Posthuman creations in Frankenstein and Ex Machina
Kültürel ekoloji olarak posthümanist edebiyat: Frankenstein ve Ex Machina'daki posthüma yaratıklar
  1. Tez No: 966572
  2. Yazar: MOHAMMADREZA RAHIMINASAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA CİVELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, Mary Shelley'nin Frankenstein adlı romanı ile Alex Garland'ın Ex Machina adlı filmi üzerinden posthümanist kuram ve ekolojik edebiyat eleştirisinin kesişimini incelemektedir. Hubert Zapf'ın“Edebiyatın Kültürel Ekoloji Olarak İşlevi”başlıklı üçlü modeline dayanarak, bu çalışma edebi ve sinematik eserleri, kültürel anlatıları sorgulayan, yeniden kurgulayan ve dönüştüren dinamik yapılar olarak ele alır; özellikle teknolojik ilerleme ve ekolojik kriz çağında. Posthümanizm, insan-merkezci bakış açılarını ve sabit insan kimliği tanımlarını sorgulayan kuramsal bir çerçeve olarak, insan ve insan olmayan varlıklar arasındaki sınırların giderek bulanıklaşmasına dikkat çeker. Bu bağlamda Frankenstein'daki Yaratık ile Ex Machina'daki Ava karakterleri üzerinden yapılan analiz, doğal/yapay, yaratıcı/yaratılan, organik/mekanik gibi ikiliklerin nasıl çözüldüğünü gösterir. Bu anlatılar, Aydınlanma dönemi akılcılığına ve modern teknoloji-merkezli kibire eleştirel bir yanıt niteliği taşırken, sorumluluk taşımayan yaratım süreçlerinin ve empati eksikliğinin etik sonuçlarını da gözler önüne serer. Zapf'ın kültürel-eleştirel metadiskur, hayal gücüne dayalı karşı söylem ve yeniden bütünleştirici aradiskur işlevleri çerçevesinde bu çalışma, söz konusu iki eserin yalnızca hâkim ideolojileri çözümlemekle kalmayıp, daha kapsayıcı, ilişkisel ve sürdürülebilir varoluş biçimlerini de tahayyül ettiğini savunur. Sonuç olarak, edebiyat ve sinemanın kültürel-ekolojik güçler olarak, yapay zekâ, çevre etiği ve insan öznesinin geleceği hakkındaki toplumsal yaklaşımları hem yansıttığı hem de şekillendirdiği ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the intersection of posthumanist theory and ecological literary criticism through an in-depth analysis of Mary Shelley's Frankenstein and Alex Garland's Ex Machina. Drawing on Hubert Zapf's triadic model of“Literature as Cultural Ecology,”the study conceptualizes literary and cinematic texts as dynamic agents that critique, imagine, and reintegrate cultural narratives in response to accelerating technological and ecological transformations. Posthumanism, as a theoretical framework, challenges anthropocentric worldviews and fixed definitions of human identity by addressing the increasingly blurred boundaries between human and non-human entities. By analysing the posthuman creations in Frankenstein and Ex Machina, namely, the Creature and Ava, this thesis demonstrates how these works destabilize the binaries of natural/artificial, creator/created, and organic/mechanical. These narratives are read as critical responses to Enlightenment rationalism and modern technoscientific hubris, exposing the ethical failures of creation without responsibility and the consequences of displacing empathy from innovation. Utilizing Zapf's triadic functions, cultural-critical metadiscourse, imaginative counter-discourse, and reintegrative interdiscourse, the thesis examines how Frankenstein and Ex Machina not only deconstruct dominant ideologies but also envision more inclusive, interconnected, and sustainable ways of being. Ultimately, the study affirms the role of literature and film as cultural-ecological forces that reflect and shape societal attitudes toward artificial intelligence, environmental ethics, and the future of human subjectivity.