Tamarix tetrandra ekstraktlarının pankreas kanser hücreleri üzerindeki apoptotik ve anti-proliferatif etkinlik potansiyellerinin araştırılması
Investigation of apoptotic and anti-proliferative activity potentials of tamarix tetrandra extracts on pancreatic cancer cells
  1. Tez No: 966573
  2. Yazar: ZELİHA TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİDEM KOZACI, DOÇ. DR. TUĞÇE DURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Translasyonel Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kanser, kalp-damar hastalıklarından sonra dünya çapında en sık ölüm nedenidir. Pankreas kanseri ise her yıl insidansı artan, cinsiyet ayırt etmeksizin, dördüncü sırada ölüm nedeni olan bir kanser türüdür. Normal hücrelerde yaşam süreci, proliferasyon, farklılaşma ve hücresel fonksiyonlar; çeşitli sinyal iletim yolakları aracılığıyla sıkı bir şekilde düzenlenmektedir. Ancak malign transformasyon sürecinde bu yolaklarda meydana gelen aktivasyon artışı veya inhibisyonlar, kontrolsüz hücre çoğalması, farklılaşma kapasitesinin kaybı, apoptozun azalması ve doku mimarisinin bozulması gibi tümör hücrelerine özgü fenotipik değişikliklere yol açmaktadır. TGF-β/ Smad, PI 3-kinaz /Akt ve mTOR, MAPK Kinaz, NFκB ve JAK/STAT yolağı başlıca bilinen yolaklardır. Matriks metaloproteinazlar (MMP'ler) çeşitli fizyolojik olaylarda önemli rol oynar. Son yıllarda yapılan çalışmalar bu enzim ailesinin malignitelerdeki pro-kanserojen etkisini ortaya koymuştur. Pankreas tümör metastazlarında özellikle MMP2, MMP9, MMP14 ve MMP28 gen ekspresyonunda artış gözlenmiştir. Tamarix tetrandra, Güneydoğu Avrupa, Türkiye, Bulgaristan ve Kırım'a özgü Tamaricaceae familyasındaki çiçekli bir bitki türüdür. Yaygın adı 'Ilgın' olan Tamarix cinsi, çoğunlukla Asya ve Afrika ülkelerinde yerel halk tarafından enfeksiyon, yara, karaciğer ve dalak rahatsızlıkları gibi tıbbi durumlarda ve çeşitli insan hastalıklarının tedavisinde geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Literatürde Tamarix tetrandra'nın pankreas kanser hücreleri üzerindeki etkisine dair bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda, PANC-1 ve BxPC-3 hücrelerinde Tamarix tetrandra'nın ekstrelerinin olası antikanserojen etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, etil asetat, ethanol, ethanol+su ve su ile ekstrakt edilmiş ekstreler PANC-1 ve BxPC-3 hücrelerine uygulanmış ve IC50 değerleri hesaplanmıştır. Takiben PANC-1 ve BxPC-3 hücrelerinde etken dozlar uygulanarak apoptoz, TGF-β/ Smad, PI 3-kinaz /AKT ve mTOR, MAPK Kinaz, NFκB ve JAK/STAT yolakları üzerindeki etkileri qPCR yöntemi ile belirlenmiştir. Tamarix tetrandra'nın PANC-1 ve BXPC-3 hücrelerinde apoptoz ve hücre döngüsü üzerine etkisi flow sitometri yöntemi ile belirlenmiştir. MMP2, MMP9, MMP14, MMP28, TIMP-1 protein seviyelerine Elisa Kiti ile bakılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Tamarix tetrandra etanol ekstresinin pankreas kanser hücrelerinde en etkili bileşik olduğu görülmüştür (IC50 dozu 250 µg/ml 48 saat). Tamarix tetrandra etanol ekstresinin hem PANC-1 hem de BxPC3 hücrelerinde anti-metastatik, antiproliferatif ve apoptotik etkiye neden olduğu görülmüştür. Tamarix tetrandra etanol ekstresinin potansiyel bir antikanser ajan adayı olabileceğini görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cancer ranks as the second leading cause of death globally, following cardiovascular disease. Pancreatic cancer, in particular, has been on the rise and is now the fourth leading cause of death across genders. In normal cells, various signaling pathways tightly regulate life processes, proliferation, differentiation, and cellular functions. However, during malignant transformation, alterations in these pathways lead to specific phenotypic changes in tumor cells, such as uncontrolled proliferation, loss of differentiation capacity, reduced apoptosis, and tissue architecture disruption. The main pathways involved include TGF-β/Smad, PI 3-kinase/Akt and mTOR, MAPK Kinase, NFκB, and JAK/STAT pathways. Matrix metalloproteinases (MMPs) have been found to play crucial roles in physiological processes and recent studies have highlighted their pro-carcinogenic effects in malignancies, including pancreatic tumor metastases where increased expression of MMP2, MMP9, MMP14, and MMP28 genes has been observed. Tamarix tetrandra, a flowering plant species in the Tamaricaceae family, is native to Southeastern Europe, Turkey, Bulgaria, and Crimea. The Tamarix genus, commonly known as 'Tarix', is widely used in traditional medicine in Asian and African countries for various medical conditions. Despite its traditional use, there is a lack of scientific studies on the impact of Tamarix tetrandra on pancreatic cancer cells. In our research, we investigated the potential anticarcinogenic effects of Tamarix tetrandra extracts on PANC-1 and BXPC-3 cells. Different extracts (ethyl acetate, ethanol, ethanol+water, and water) were applied to the cells, and IC50 values were calculated. Subsequently, the effects on apoptosis and various signaling pathways (TGF-β/Smad, PI 3-kinase/Akt and mTOR, MAPK Kinase, NFκB, and JAK/STAT) were determined using qPCR. Flow cytometry was used to assess the impact of Tamarix tetrandra on apoptosis and cell cycle in the cells, while commercially available ELISA kit was employed to measure MMP2, MMP9, MMP14, MMP28, and TIMP-1 protein levels. Our findings revealed that the ethanol extract of Tamarix tetrandra exhibited the most significant efficacy in pancreatic cancer cells (IC50= 250 µg/ml at 48 hours). This extract demonstrated anti-metastatic, antiproliferative, and apoptotic effects in both PANC-1 and BxPC3 cells, suggesting its potential as a candidate for anticancer therapy.