Nonspesifik boyun ağrısı olan kemancılara uygulanan pilates egzersizlerinin etkinliği : randomize çalışma
Effectiveness of pilates exercises applied to violinists with nonspecific neck pain: a randomized trial
- Tez No: 966584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET NONSPESİFİK BOYUN AĞRISI OLAN KEMANCILARA UYGULANAN PİLATES EGZERSİZLERİNİN ETKİNLİĞİ : RANDOMİZE ÇALIŞMA Bu çalışmanın amacı farklı pilates egzersizlerinin nonspesifik boyun ağrısı yaşayan kemancılar üzerine etkisini incelemektir. Fizyorapt Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne başvuran, spesifik olmayan boyun ağrısı olan 30 kemancı çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da 12 hafta boyunca, haftada 2 pilates egzersizleri uygulandı. Birinci gruba mat pilates, ikinci gruba ise reformer pilates egzersizleri uygulandı. Kemancılar tedavi öncesi ve tedavi sonrası Visual Analog Skala (VAS), Boyun Özür Anketi, Boyun Ağrı ve Özür Skalası ve Kol, Omuz ve El Engellilikleri anketi (KOEA) değerlendirildi. Her iki grupta yer alan kemancıların tedavi öncesi ve tedavi sonrası yapılan grup içi değerlendirmelerde tüm parametrelerde anlamlı iyileşme görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTIVENESS OF PILATES EXERCISES APPLIED TO VIOLINISTS WITH NON-SPECIFIC NECK PAIN: A RANDOMIZED STUDY The aim of this study was to examine the effects of different Pilates exercises on violinists experiencing non-specific neck pain. Thirty violinists with non-specific neck pain who attended the Fizyorapt Physiotherapy and Rehabilitation Center were included in the study. Participants were randomized and divided into two groups. Both groups performed Pilates exercises twice a week for 12 weeks. The first group received mat Pilates exercises, while the second group received reformer Pilates exercises. The violinists were assessed before and after treatment using the Visual Analog Scale (VAS), Neck Disability Questionnaire, Neck Pain and Disability Scale, and Arm, Shoulder, and Hand Disability Questionnaire (KSQ). Pre- and post-treatment intragroup assessments of violinists in both groups revealed significant improvements in all parameters (p0.05).