Ankara Üniversitesi Çocuk Nöroloji Bilim Dalında 2008-2025 yılları arasında multiple sklerozis ile takip edilen hastalarda artmış perivasküler alan genişliğinin prognostik ve diagnostik etkisinin manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of the prognostic and diagnostic impact of enlarged perivascular spaces on magnetic resonance imaging in patients with multiple sclerosis followed at the Pediatric Neurology Department of Ankara University between 2008 and 2025
  1. Tez No: 966590
  2. Yazar: İDİL AKINBİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Multiple skleroz (MS), demiyelizasyon ile seyreden ve ataklar halinde ilerleyen kronik nörodejeneratif bir hastalıktır. Tüm dünyada 2,8 milyon insanı etkileyen bu hastalık genç erişkinlerde fiziksel engelliliğin en sık nedenlerinden biridir. Bu çalışmada MS hastalarının klinik özelliklerinin incelenmesi, manyetik rezonans görüntülemede (MRG) MS spesifik lezyonlarının ve perivasküler alanların taranması, laboratuvar özelliklerin, tedavilerin, prognozun ve engelliliğin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Çocuk Nöroloji Bilim Dalında Multiple Skleroz tanısı ile takip edilen hastaların tanı ve atak sırasındaki klinik, laboratuvar özellikleri ve MRG'leri retrospektif olarak değerlendirildi. Perivasküler alanların (PVA) değerlendirilmesi için Potter skorlaması kullanıldı. Tip 1 PVA bazal ganglionlar, Tip 2 sentrum semiovale, Tip 3 mezensefalon olarak tanımlandı. Evreleme için PVA (bölge başına), 0 = Yok, Evre 1 = 1–10, Evre 2 = 11–20, Evre 3 = 21–40, Evre 4 = >40 olarak değerlendirildi. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 14,54 yıl olup %53,8'i kız ve %46,2'si erkekti. MRG incelemelerinde hastaların %86,5'inde santral ven işareti (SVİ) ve T1 hiperintens lezyonlar %75 oranında görülmüş olup EDSS ile ilişkili bulunmadı. İnfratentoriyal beyin sapı lezyonları %56,8 ve kortikal lezyonlar %59,5 oranında görüldü ve hastaların başvuru EDSS skorunun daha yüksek görüldü. T2 hiperintens lezyonlar hastaların %59,5'inde 10'dan fazla sayıda saptandı. Paramanyetik rim lezyonları (PRL) %36,1 oranında saptandı. Tanıda MRG'de PRL olan hastaların başvuru anında daha yüksek EDSS ile başvurduğu görüldü. Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında Tip 1 ve Tip 2 PVA; MS tanılı hastaların tamamında, kontrol grubunun ise %94,7'sinde PVA saptandı. Tip 3 PVA hasta grubunda %34,2 kontrol grubunda %26,3 oranında saptandı. PVA tip ve evreleri ile EDSS arasında ilişkili bulunmadı. Hastaların %15,7'sinde genişlemiş PVA saptandı. Sonuç: Çalışmamız, Pediatrik MS hastalarında özellikle Tip 1 perivasküler boşlukların daha ileri evrelerde görülmesinin hastalık patofizyolojisiyle güçlü bir ilişki taşıdığını ve genişlemiş PVA'ların tanısal ve prognostik açıdan değerli biyobelirteçler olabileceğini göstermektedir. Daha geniş örneklemlerle yapılacak uzun dönemli çalışmalar, PVA'nın hastalık progresyonundaki klinik önemini daha net ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Multiple sclerosis (MS) is a chronic neurodegenerative disease characterized by demyelination and progressive attacks. Affecting 2.8 million people worldwide, this disease is one of the most common causes of physical disability in young adults. This study aimed to examine the clinical features of MS patients, screen for MS-specific lesions and perivascular areas on magnetic resonance imaging (MRI), and evaluate laboratory features, treatments, prognosis, and disability. Materials and Methods: A retrospective evaluation was conducted on the clinical and laboratory characteristics as well as MRI findings of patients diagnosed with MS and followed at Ankara University, Department of Pediatric Neurology. The Potter scoring system was used to evaluate perivascular spaces. PVS were classified as Type 1 in the basal ganglia, Type 2 in the centrum semiovale, and Type 3 in the mesencephalon. Staging was performed for each region as follows: 0 = none, Stage 1 = 1–10, Stage 2 = 11–20, Stage 3 = 21–40, Stage 4 = >40. Results: The mean age of the patients was 14.54 years, and 53.8% were female and 46.2% were male. On MRI, central vein sign (CVS) and T1 hyperintense lesions were observed in 86.5% of patients and were not associated with EDSS. Infratentorial brainstem lesions were seen in 56.8% and 59.5%, respectively, and patients had higher EDSS scores at presentation. T2 hyperintense lesions were detected in greater numbers than 10 in 59.5% of patients. Paramagnetic rim lesions (PRL) were detected in 36.1%. Patients with PRL on MRI at diagnosis presented with higher EDSS at presentation. When comparing the patient and control groups, Type 1 and Type 2 PVA were detected in all patients with MS and in 94.7% of the control group. Type 3 PVA was detected in 34.2% of the patient group and 26.3% of the control group. No correlation was found between the type and stage of PVA and EDSS. Enlarged PVA was detected in 15.7% of the patients. Conclusion: Our study demonstrates that the appearance of Type 1 perivascular spaces, especially in more advanced stages, in pediatric MS patients is strongly associated with disease pathophysiology, and that enlarged PVAs may be valuable diagnostic and prognostic biomarkers. Long-term studies with larger samples will more clearly demonstrate the clinical significance of PVA in disease progression.