Social sustainability through green public spaces: A case study of Bagcilar, Istanbul
Yeşil kamusal alanlar aracılığıyla sosyal sürdürülebilirlik: Bağcılar, İstanbul örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 966595
  2. Yazar: AESHAH ADEL ABDULLAH AL AZZAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı giderek daha önemli hale gelmiştir. Sürdürülebilirlik genellikle“ekonomik, çevresel ve sosyal”boyutlarıyla tanımlansa da, toplum içerisindeki sosyal sorunların artmasıyla birlikte sürdürülebilirliğin toplumsal boyutu daha fazla önem kazanmıştır. Bu tez, sürdürülebilir sosyal kalkınmayı teşvik etmede yeşil kamusal alanların rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. En erişilebilir kamusal alanlar olarak değerlendirilen yeşil alanlar, toplumun karşı karşıya olduğu temel sosyal sorunları yansıttıkları için bu araştırmanın odak noktası olarak seçilmiştir. Tezin vaka çalışması olarak ise İstanbul'un Bağcılar ilçesi seçilmiş, bu bölge üzerinden sosyal sürdürülebilirlik boyutları kapsamında toplumu güçlendirme hedeflenmiştir.Tez, sosyal sürdürülebilirliğin genel sürdürülebilirlik çerçevesi içindeki rolünü netleştirmek amacıyla bir literatür taramasıyla başlamaktadır. Sosyal sürdürülebilirliğe yönelik farklı yaklaşımlar incelenmiş ve bu bağlamda Berkeley Group ile İngiltere Yeşil Bina Konseyi tarafından 2012 yılında geliştirilen değerlendirme çerçevesi, diğer sosyal sürdürülebilirlik ve“yer üretimi”(Place-Making) teorileri ile birlikte ele alınmıştır. Bu araştırma, yeşil kamusal alanları ortak yaşam alanları olarak değerlendirmekte ve bu alanların sosyal sürdürülebilirliğe ilişkin temel niteliklerle olan bağlantısını analiz etmektedir. Kuramsal incelemelerin ardından elde edilen bulgular, Bağcılar ilçesindeki kentsel yeşil kamusal alanların aidiyet, eşitlik ve insan hakları gibi sosyal sürdürülebilirlik göstergeleri açısından önem taşıdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability has become increasingly important. While sustainability is often defined by its“economic, environmental, and social”aspects, with increasing social issues within society, the dimension of society related to sustainability has gained more recognition. The goal of the thesis is to explore the roles of the green public spaces in promoting sustainable social development, which considered as the most approachable public areas, were chosen as the focal point of the research because they reflect the critical societal challenges, as a case study of the thesis the bağcılar district was selected to enhance the society within the dimensions of the social sustainability. The thesis begins with a literature review to clarify the role of social sustainability within an overarching sustainability framework. By examining various approaches to social sustainability and by adopting a framework by Berkeley Group and the UK Green Building Council, which was created in 2012 to evaluate its dimensions with other frameworks in social sustainability and Place-Making theory, while this research considers the development of green public spaces as communal places and analyzes their connection to essential characteristics related to social sustainability. Following examination of the theory, the findings demonstrate urban green public spaces regarding belonging, equality, and human rights for the Bağcılar district.