Doğu Akdeniz Bölgesinde biberiye (Rosmarinus officinalis L.) bitkisinin model tabanlı potansiyel dağılım ve verimlilik haritalaması
Model-based potential distribution and productivity mapping of rosemary (Rosmarinus officinalis L.) in the Eastern Mediterranean Region
  1. Tez No: 966602
  2. Yazar: MELTEM KALAY GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Akdeniz florasının karakteristik türlerinden biri olan biberiye (Rosmarinus officinalis L. syn Salvia rosmarinus Spenn.) bitkisinin, Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesi'ndeki potansiyel yayılış alanlarını ve verimlilik düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Artan talep ve kontrolsüz hasat nedeniyle doğal popülasyonları tehdit altına giren biberiye türünün, sürdürülebilir kullanımına katkı sağlamak bu çalışmanın temel hedeflerinden biridir. Çalışma kapsamında, Mersin ve Adana illerinde 91 örnek alanda arazi çalışmaları yürütülmüş, biberiyeye ait kuru yaprak verimi, uçucu yağ oran ve miktarı ile 1.8-sineol oran ve miktarı verimlilik ölçütleri olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen çevresel veriler ışığında MaxEnt ve Random Forest (RF) modelleme teknikleri kullanılarak, türün potansiyel dağılım ve verimlilik haritaları oluşturulmuştur. MaxEnt modellemesi ile biberiyenin yayılışını etkileyen başlıca iklimsel ve topografik değişkenler belirlenmiş, RF modeliyle ise verimliliğe etki eden faktörler ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Modelleme sonuçları, özellikle bio1 (yıllık ortalama sıcaklık), bio11 (en soğuk dönemin sıcaklığı), bio13 (en nemli ayın yağışı) gibi biyoklimatik değişkenlerin dağılım ve verimlilik üzerinde önemli rol oynadığını göstermiştir. Ayrıca, gölgelenme, radyasyon indeksi, denizden uzaklık gibi topografik değişkenlerin de verimlilik ölçütleri üzerinde anlamlı etkileri olduğu ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak, bu tez çalışması biberiyenin ekolojik isteklerini, yayılış potansiyelini ve verimlilik düzeylerini modelleyerek hem türün sürdürülebilir kullanımı hem de gelecekteki iklim senaryoları çerçevesinde yapılacak planlamalar için önemli bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the potential distribution areas and productivity levels of rosemary (Rosmarinus officinalis L. syn Salvia rosmarinus Spenn.), one of the characteristic species of the Mediterranean flora, in the Eastern Mediterranean Region of Turkey. Due to increasing demand and uncontrolled harvesting, the natural populations of rosemary have come under significant threat. The main objective of this research is to contribute to the sustainable use of the species. Within the scope of the study, fieldwork was carried out in 91 sample plots across Mersin and Adana provinces, where key productivity indicators as dry leaf yield, essential oil content and yield, and 1.8-cineole content and yield were evaluated. Based on the environmental data obtained, MaxEnt and Random Forest (RF) modeling techniques were employed to generate potential distribution and productivity maps of the species. Through MaxEnt modeling, the primary climatic and topographic variables affecting rosemary's distribution were identified, while the RF model enabled a detailed analysis of the factors influencing productivity. The results revealed that bio1 (annual mean temperature), bio11 (mean temperature of coldest quarter), and bio13 (precipitation of wettest month) are among the most influential bioclimatic variables affecting both distribution and productivity. Additionally, topographic variables such as shading, radiation index, and distance from the sea were found to significantly influence productivity metrics. In conclusion, this thesis provides a comprehensive ecological insight into the species' habitat preferences, potential distribution, and productivity, offering a valuable foundation for sustainable management of rosemary under current and future climate scenarios.